Hlavní obsah

Pupínky, které nejdou vymáčknout? Poradí si s nimi retinol, kosmetička i správné čištění

Foto: Lyubov Levitskaya, Shutterstock.com

Foto: Lyubov Levitskaya, Shutterstock.com

Nebolí ani nesvědí, jsou ale vystouplé a pleť rozhodně nekrášlí. Řeč je o rozšířených a ucpaných pórech, na které nic moc nezabírá. Sice nejsou zanícené, ale na obličeji vás i tak otravují, protože kazí hladkou strukturu pokožky. Jak se dá těchto nedokonalostí zbavit a především – jak jim předcházet?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Akné má mnoho podob i příčin – patří mezi ně nadměrná produkce kožního mazu, bakterie, hormonální změny, stres nebo i nevhodně zvolená kosmetika. Akutní pupínky (papuly a pustuly) můžete „ničit“ pomocí SOS gelů a krémů, které se nanášejí přímo na zasažené na místo, ale co když to na všechny nedokonalosti nepomáhá?

Co je to komedon? Bílé a černé tečky

Když si na kůži najdete pupínek, který není zanícený, jedná se pravděpodobně o komedon, laicky řečeno o ucpaný pór – mluvívá se o nich jako o bílých a černých tečkách. Co vlastně póry ucpává? „Jedná se o směs rohoviny a kožního mazu. Po určité době kontaktu se vzduchem dochází k oxidaci – a obsah pórů tmavne,“ vysvětluje Nela Pospíšilová, specialistka české kosmetické značky SynCare. Ucpané póry buď na pleti zůstávají tak, jak jsou, ale mohou se i zanítit. Vznikne z nich pak větší pupínek s bílou hnisavou tečkou nebo podkožní akné.

Co s nimi a kdy je vhodné je vymačkávat? „Na pupínky nedoporučuji používat sílu ani nevytvářet tlak na kůži. Pokud nejsou zralé, tedy na nich není vidět bílá špička, mohou být pod kůží uzavřené a jejich mačkání by mohlo vést k podráždění, infekci nebo zhoršení zánětu. Mohlo by to také zanechat jizvy a pigmentaci,“ varuje kosmetička Barbora Kuklová, majitelka pražského salonu Klíč krásy.

Profesionální ošetření má význam

Bílé ani černé tečky je tedy lepší nevymačkávat. Ale co s nimi? „Zoxidovanou část lze odstranit sterilní jehlou a poté použít lokální přípravek na akné,“ vysvětluje Nela Pospíšilová. Pokud můžete, raději nechte jejich odstraňování na kosmetičce. V rámci profesionálního ošetření vám pleť vyčistí důkladně a hloubkově. Používají se k tomu nejrůznější masky, séra, ultrazvukové špachtle nebo chemický peeling, který pokožku krásně vyhladí. Další možností je zvolit mikrojehličkování – pomůže se strukturou pleti, léčbou akné i s omlazením.

Odbornou péči nepodceňujte, může vám hodně ulevit. „Pokud máte s pupínky problém, ideální je podstoupit proceduru s čištěním pleti jednou za čtyři týdny. Také je potřeba probrat, co klientka používá za kosmetiku doma, a pak nastavit správnou péči,“ radí Barbora Kuklová. Po profesionálním vyčištění je totiž zásadní prevence a každodenní péče vhodnými produkty – a to už je jen na vaší důslednosti.

Péče o pleť s ucpanými a rozšířenými póry

Máte problém s nedokonalostmi a sklony k rozšiřování a ucpávání pórů? Zaměřte se na vhodnou kosmetiku. Účinnými látkami jsou v tomto případě kyselina salicylová, AHA kyseliny, niacinamidretinol.

Klíčové je pleť odličovat a čistit, používat vhodný, lehký hydratační krém, který můžete kombinovat se sérem. Jednou týdně si dopřejte čisticí masku a peeling. A také dejte pleti čas: stejně jako se vám pupínky nevytvořily přes noc, tak ani přes noc nezmizí. Zvolte maximálně dvě značky, které budete kombinovat, a používejte je delší časový úsek, aby bylo možné posoudit výsledky.

Jak vyčistit póry a zbavit se komedonů

  • Projděte si svou kosmetickou rutinu: Nepoužíváte něco, co podporuje vznik komedonů? Například příliš hutné krémy, séra či masky, jež jsou nevhodné pro mastnou, smíšenou nebo problematickou pleť...
  • Čistěte si pleť pravidelně dvakrát denně.
  • Vsaďte na účinné látky proti nedokonalostem (salicylová, glykolová či mandlová kyselina, retinol, niacinamid).
  • Nesahejte si přes den na obličej, abyste si na pleť nenanášeli mikroorganismy.
  • Na obličej používejte zvláštní ručník a často ho měňte.
  • Vydržte alespoň dva měsíce ošetřovat pokožku vhodnou kosmetikou, ať můžete pozorovat výsledky.

Načítám