Článek
Pokud toužíte po tom mít opět přírodní nehty, zamiřte ideálně do salonu, kde se můžete objednat i jen na sundání gel laku / gelu / akrylu. Pokud ale nestíháte nebo nemáte z nějakého důvodu tuto možnost, můžete se do toho pustit samy. Nejdůležitější rada? Nic z nehtů nestrhávejte násilím. Můžete si zadělat na vleklé problémy a nehty budete dávat dohromady několik týdnů, možná i měsíců. Také si na sundávání vyhraďte dostatek času - o to víc, nosíte-li nehty akrylové.
Jak postupovat při sundání gel laku
Pokud nosíte gel lak, který je k nehtům šetrnější a není tolik pevný, potřebujete aceton, vatové polštářky nebo tamponky a alobal. „U gel laků lze vyzkoušet metodu s acetonem: nejprve lehce zmatněte povrch pilníkem, aby aceton mohl lépe proniknout, poté na vatový tamponek naneste dostatek acetonu, přiložte jej na nehet a zabalte do alobalu,“ radí Yana Zahranychna, manikérka Neonail.
„Nechte působit 10–15 minut. Po sundání alobalu by měl být gel lak změklý a můžete jej jemně odstranit pomerančovým dřívkem. Pokud gel lak stále drží, opakujte postup nebo prodlužte dobu působení acetonu. Je důležité postupovat trpělivě a neodlupovat materiál násilím, aby nedošlo k poškození nehtů,“ apeluje manikérka. Kdybyste totiž barevnou vrstvu strhávaly násilím, vzaly byste s ní i svrchní vrstvu nehtu a ten by pak zůstal velmi oslabený a měkký - dokonce by to mohlo být i mírně bolestivé.
Dokonalá manikúra několik týdnů
Nejoblíbenější metodou „umělých nehtů“ je v současnosti gel lak, který vypadá přirozeně. Alternativou jsou gelové nehty, jež jsou vhodné pro větší zpevnění a prodloužení. Stejně tak akryl, který je z vyjmenovaných metod nejtvrdší a dokáže zkrášlit i zdeformované nehty.
Jak sundat gelové nebo akrylové nehty
U obou metod bude sundávání gelové vrstvy maličko náročnějším procesem - jde přece jen o pevnější materiál než gel lak. Nejdřív nehty zkraťte pomocí kleštiček do požadované délky. Poté si vezměte k ruce hrubý pilník (s číslem 100) a snažte se barvu co nejvíc opilovat. Jestliže vlastníte frézku, která je běžně součástí vybavení manikérských salonů, bude práce snazší a rychlejší.
„Gelové nehty se obecně odstraňují opilováním materiálu pilníkem nebo frézkou až na tenkou vrstvu, kterou je nejlepší nechat přirozeně odrůst,“ doporučuje manikérka. Můžete zkusit i acetonovou metodu na odstranění finální vrstvy, ale výsledek není zaručený. Rozhodně ale, opakujeme, se nesnažte vrstvu akrylu či gelu sundat násilím.
Dopřejte nehtům regeneraci
Po útoku pilníkem a acetonem dopřejte svým rukám lázeň. Vmasírujte olejíček jak do nehtů, tak i kůžiček a péči završte krémem na ruce. Postup opakujte klidně několikrát denně. Nehty můžete opatrně zaleštit pilníkem, který je opravdu jemný a určený k jemnému vyhlazení povrchu. Vyhněte se nošení barevných laků, alespoň první týden, a používejte spíš mléčné a poloprůhledné laky, které nehet posílí a opticky vyhladí.
- Osobní zkušenost redaktorky: Nosím na rukou gel lak dlouhodobě a před nějakou dobou jsem se rozhodla ho sundat. I když to proběhlo v křesle u manikérky, pečlivě a opatrně, pocit „nahých“ nehtů mě pronásledoval pár dní. Byly velmi ztenčené a křehké. Trvalo asi měsíc, než se daly trochu dohromady a staly se tvrdšími. Pomáhaly mi v tom posilující laky, které jsem pravidelně nanášela (co dva dny). Také jsem nehty zapilovávala a udržovala krátké, aby se mi nezatrhávaly a nelámaly. PS: Příliš dlouho jsem to ale nevydržela a k gel laku se opět vrátila. Nehty mám díky němu pevnější a vyhovuje mi, že manikúra vypadá tři týdny dokonale.