Článek
Stárnutí pleti je nezastavitelný biologický proces, při kterém hrají důležitou roli genetické dispozice a samozřejmě také to, jak se v průběhu života o sebe a svou pokožku staráte. S přibývajícím věkem se kůže přirozeně ztenčuje a ztrácí schopnost zadržovat vodu. Klesá také produkce kožního mazu, pleť se tudíž rychleji vysušuje. Zcela zabránit stárnutí pokožky sice nedokážete, můžete si ale vlastními silami dopomoci k tomu, aby probíhalo přece jen poněkud pomaleji.
Proč vznikají vrásky
Klíčovou roli v tom, jak rychle stárne pleť a jaké má predispozice k vráskám, hraje genetika. Lidé, kteří mají v rodině tendenci k předčasnému stárnutí pleti nebo tvorbě vrásek, mohou mít stejný genetický sklon. Dědičné faktory mohou rovněž ovlivnit tvorbu kolagenu a rychlost regenerace pleti.
„Záleží také na typu pleti – lidé s tenčí nebo suchou pokožkou mají vyšší pravděpodobnost, že se u nich vrásky objeví dříve. Tenká pleť má menší zásobu kolagenu a elastinu, což znamená, že je méně pružná a rychleji se objevují jemné vrásky. K předčasnému stárnutí pokožky vede i dlouhodobé vystavení slunečnímu záření bez ochrany, zde hovoříme o tzv. fotostárnutí. UV záření poškozuje kolagenová a elastinová vlákna, což způsobuje ztrátu pevnosti a vznik hlubších vrásek,“ shrnuje dermatoložka Jana Míková.
Po čtyřicítce klesá estrogen a pleť ztrácí pevnost
Po 40. roce věku se v ženském organismu postupně snižuje hladina pohlavního hormonu estrogenu, který má významný vliv na kvalitu pokožky. Mimo jiné zvyšuje produkci kyseliny hyaluronové a kolagenu, zlepšuje schopnost pleti zadržovat vlhkost a podporuje lepší prokrvení pokožky, což zajišťuje kvalitnější výživu buněk a zdravější vzhled.
„Pleť ve věku 40+ vykazuje výraznější známky stárnutí, jako jsou hlubší vrásky, ztráta objemu a pevnosti kontur obličeje. Péče by proto měla zahrnovat intenzivní obnovu pleti, například produkty s peptidy, jež podporují regeneraci, a mikrořasami, které pleť zpevňují a vypínají. Mezi nejvýznamnější inovace v péči o pleť patří biotechnologické složky, jako multipeptidové a kolagenové komplexy na rostlinné bázi. Jde o přírodní extrakty kultivované v laboratořích, které vynikají svou účinností a vstřebatelností do pokožky. Biotechnologie se zaměřuje především na aktivní složky, jež stimulují regenerační procesy pleti, což vede k viditelnému zpevnění a redukci vrásek,“ uvádí lékařka Jana Míková.
Denní péče s vitaminy a ceramidy
Po čtyřicítce pleť přirozeně ztrácí elasticitu a zpomaluje se její obnova. Proto je důležité zaměřit se na pravidelnou péči, která se soustředí na hydrataci, ochranu a regeneraci pleti, a zároveň na prevenci vrásek.
„V ranní rutině doporučuji začít s jemným čisticím gelem nebo mlékem, které nepoškodí kožní bariéru a odstraní nečistoty, následně aplikovat antioxidační pleťové sérum, například s vitaminem C, jež chrání pleť před volnými radikály a podporuje tvorbu kolagenu, pokračovat sérem s kyselinou hyaluronovou pro udržení vlhkosti. Na závěr pak oční krém, ideálně s peptidy nebo kofeinem a denní krém s hydratačními látkami, peptidy či ceramidy a SPF 30 až 50 pro ochranu pleti před slunečními paprsky,“ říká dermatoložka Anna Engelmann z Dermatovenerologické kliniky VFN a 1. LF UK.
Večerní rituál pro výživu a regeneraci
Základem pravidelné večerní rutiny by mělo být pečlivé odlíčení a vyčištění pleti. Je důležité důkladně odstranit make-up, pot, krém s SPF faktorem a veškeré nečistoty.
„Vhodné je používat aktivní sérum s retinoidy (retinol nebo retinal), které podporují obnovu pleti a vyhlazují jemné vrásky. Začněte pomalu s frekvencí 2 až 3× týdně a postupně ji navyšujte. Následně naneste hydratační sérum, například s kyselinou hyaluronovou, jež pomáhá regeneraci pleti přes noc, a na závěr výživný noční krém s ceramidy nebo niacinamidem pro obnovu kožní bariéry. Pokud nemáte citlivou pleť, můžete večer použít oční krém s retinolem nebo peptidy,“ doporučuje lékařka Anna Engelmann.
Manuál proti vráskám
- Dbejte na kvalitní pitný režim, pijte pravidelně hodně čisté vody.
- Vzhled pokožky výrazně ovlivňuje dostatek spánku, během nějž dochází k obnově kožních buněk a produkci kolagenu.
- Zdravý a pestrý jídelníček, bohatý na antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny a vitaminy (zejména A, C a E), vyživuje pokožku zevnitř.
- Pravidelný peeling 1 až 2× týdně pomáhá odstranit odumřelé kožní buňky a podporuje obnovu pleti.
- Každý den používejte ochranu proti slunci a škodlivému UV záření (krémy s SPF 30 až 50).
- Vsaďte na přípravky s antioxidanty, peptidy, kyselinou hyaluronovou, niacinamidem a retinoidy, které pomáhají bojovat proti stárnutí pleti.
- Omezte konzumaci alkoholu, alkohol dehydratuje pleť a snižuje její schopnost regenerace.