Článek
Možná jste si už prohlédli mapu obličeje, abyste zjistili, proč se vám dělá akné opakovaně zrovna na konkrétní části tváře? Odpovědí na vyrážku na bradě bývá hormonální nerovnováha. A když se k tomu přičte ještě špatná péče, problém je na světě. A nepostihuje jen teenagery…
Není pupínek jako pupínek
Akné na bradě může mít různé podoby – od malých černých teček přes klasické pupínky až po cystické akné, které zasahuje hluboko a je obtížné se ho zbavit. Na vině mohou být rozhozené hormony, neefektivní a nedostatečné čištění pleti nebo že si na obličej často saháte. A ruku na srdce: kdo si občas nepodpírá bradu, když pracuje na počítači?
Progesteron v nerovnováze
Trápí vás výsev pupínků, které tam dřív nebývaly? Příčinou může být rozkolísaná hladina progesteronu oproti dalším hormonům, jako je estrogen a testosteron. A akné je na světě! „Progesteron je velmi důležitý ženský hormon. Pomáhá regulovat menstruační cyklus, ale také otěhotnění a těhotenství. Jeho nevyrovnaná hladina podporuje nejen akné, ale nedostatek se projeví zvýšeným PMS, kolísáním nálad, zhoršeným spánkem, silnou, bolestivou anebo nepravidelnou menstruací či neplodností,“ vysvětluje Zuzana Kopáčiková, certifikovaná specialistka na plodnost a ženský cyklus.
Hladinu progesteronu negativně ovlivňuje chronický stres, nevhodná výživa a nízký příjem kalorií, nadměrné cvičení, vysazení hormonální antikoncepce, nekvalitní spánek, nadmíra alkoholu a hektický život. Jeho hladina se mění i s věkem a samozřejmě vlivem jednotlivých fází menstruačního cyklu.
Péče o pleť s akné: Co opravdu pomůže?
Jaké je řešení? Začněme u kosmetiky. „Pokožka trpící výskytem akné potřebuje pravidelně čistit a je vhodné ji hydratovat kvalitním lehkým krémem, který neucpává póry. Oba kroky je třeba provádět ráno a večer, aby pleť zůstala v rovnováze a dostaly se do ní všechny důležité látky,“ říká radí Denisa Jasinská, zakladatelka značky Essenté.
U odličovače vsaďte na AHA kyseliny, které snižují tvorbu kožního mazu, dokážou pokožku jemně obrušovat, podporují její přirozené obranné mechanismy a chrání ji před dehydratací. „Nejlépe působí, když špičkami prstů nanesete malé množství mycí emulze na navlhčenou pleť a krouživými pohyby jemně masírujete. Zaměřte se zejména na oblasti, které jsou náchylné k ucpávání pórů. Nakonec pleť opláchněte vlažnou vodou, aby zůstala naprosto čistá,“ doplňuje Denisa Jasinská.
Jak dostat hormony pod kontrolu
Jen kosmetika ale mnohdy nestačí, musíte zhodnotit také svůj životní styl – i ten pomůže k hormonální rovnováze. „V první řadě jde o úpravu životosprávy: zařaďte do stravy kvalitní komplexní sacharidy, bílkoviny a zdravé tuky. Zvyšte podíl vlákniny, zinku, vitaminu B6 a hořčíku,“ radí Zuzana Kopáčiková. Dále doporučuje snížit příjem alkoholu, vysoce průmyslově zpracovaných potravin a fastfoodu. Základem je kvalitní spánek, pitný režim, dostatek pohybu, ale přitom nezapomínat na relax. „Toto všechno ovlivňuje organismus a postupně podporuje tvorbu progesteronu,“ dodává na závěr.