Článek
Během zimy často na problém zvaný celulitida zapomeneme. V létě nabývá na větším významu, ale pomerančová kůže není něco, s čím by šlo zatočit přes noc – bohužel!
„Představa, že celulitidou trpí pouze lidé s nadváhou, je opravdu lichá. Až u 9 z 10 žen se v průběhu života objeví celulitida,“ říká Zuzana Gavendová, beauty expertka společnosti Amway. I když je celulitida normální záležitostí, chápeme, že někdo chce hladší pokožku těla. To samozřejmě není utopie, je jen třeba počítat s tím, že to chce pravidelnou péči a vytrvalost. A chcete-li rychlejší výsledky, něco si i připlatit.
Zadržování vody, toxiny i zánět
Co za celulitidu může? Geny, nadváha, nezdravý životní styl, hormonální výkyvy, vyšší věk, sedavé zaměstnání, problémy s cirkulací lymfy a tvorba zánětů v podkoží. „Celulitida je úzce spjata s naším životním stylem, množstvím pohybu a stravováním. Její stav zhoršují potraviny s vysokým obsahem soli a tuku, jako jsou například slané sýry, klobásy a uzeniny. Sůl totiž může způsobit zadržování vody, což činí celulitidu viditelnější. Je také prokázáno, že vlivem stresu se zvyšuje hladina toxinů v těle, které ke vzniku celulitidy přispívají,“ vysvětluje Zuzana Gavendová.
Podle stavu kůže a viditelnosti dolíčků se celulitida dělí do čtyř stádií, z nichž to poslední může způsobovat i bolesti a další komplikace v souvislosti s degenerací tkáně. Proti celulitidě se tedy vyplatí začít bojovat včas. Jak proti ní vyrazit do boje?
Domácí péče: peeling + gel + masáž
Začneme od nejjednoduššího – prokrvení pokožky doma, protože je to nejlevnější a nejsnadnější varianta. Stehna, hýždě i břicho můžete masírovat pomocí suchého přírodního kartáče nebo si pomoci tělovým peelingem ve sprše. Obojí nezabere moc času ani námahy a je to skvělé jako prevence.
Po sprše následuje krém, gel nebo olej proti celulitidě (jako účinné se ukazují ty, které obsahují CBD) a případně masáž pomocí baňky, pod kterou něco ze zmíněného musíte nanést, aby po kůži lépe klouzala. Baňková masáž díky podtlaku „rozbíjí“ tukové buňky a prokrvuje pokožku stehen a hýždí. Ze začátku je potřeba vytrvat a masáže provádět každý den po dobu měsíce, abyste zaznamenali nějaké výsledky. Vždy směřujte pohyby masáže odspodu nahoru. A samozřejmě vliv zdravé stravy, dostatku tekutin a sportu nemusíme připomínat, že?
Procedury v salonech: Rázová vlna nebo laser
Když máte pocit, že krémy a domácí masáže nezabírají, můžete zvážit proceduru na klinikách estetické medicíny nebo v kosmetických salonech. „V dnešní době existuje mnoho ošetření, která jsou kvalitní a efektivní, od neinvazivních až po miniinvazivní procedury. Záleží na preferenci pacientů, kvalitě pokožky a intenzitě celulitidy,“ říká MUDr. Oleksandr Gaval z estetické kliniky Mediestetik. Na proceduru se musíte dostavit více než jednou. Připravte se, že několik tisíc vás to stát bude, pro představu – můžete si dopřát třeba 60 minut ošetření za 1500 Kč.
Procedur najdete na trhu opravdu mnoho a v jejich názvech se můžete snadno ztratit, jejich společným jmenovatelem je ale zlepšit tvorbu kolagenu a elastinu a tím kůži „vypnout“, zvýšit mikrocirkulaci v tkáních a odbourávat tukové buňky. Využívá se k tomu často laser nebo rázová vlna. Oblíbenou technikou jsou také lymfodrenáže, ať už manuální či přístrojové.
Jednou ze zajímavých technik je i injekční lipolýza. „Jde o manuální techniku prováděnou lékařem, kdy se účinná látka aplikuje přímo do nežádoucí lokálně nahromaděné tukové tkáně. Látka v těle vyvolá štěpení tukových buněk, které jsou následně vyloučeny z těla přirozenou cestou,“ vysvětluje Okelsander Gaval. Nabídka se zdá nepřeberná a konečný výběr je na odborníkovi – záleží totiž, jaký problém za vaši celulitidou stojí, na základě toho lze pak doporučit to správné řešení.
Jak často a co cvičit, abyste zhubli
Pohyb je při hubnutí vaším velkým spojencem! Zjistěte, jak často při hubnutí cvičit. Hubnout se dá nejen ve fitku, ale i během, chůzí či plaváním. Mrkněte na nejlepší videa pro cvičení nejen na hubnutí doma!