Hlavní obsah

Balzám na rty nedáte z ruky? Možná je za tím závislost

Foto: ORION PRODUCTION, Shutterstock.com

Foto: ORION PRODUCTION, Shutterstock.com

Používání balzámu na rty je pro vás každodenní rutinou v parném létě i mrazivé zimě? Kde končí přiměřená péče a kde začíná nutkavá závislost? A může vám přemíra péče o rty ublížit?

Článek

Máte balzám vždy po ruce, a kdybyste vyklidili všechny kabelky a kapsy kabátů, byla by jich slušná hromádka? Pečovat o rty a chránit je před vysycháním a praskáním je v pořádku. Nevinné přetření rtů se ale snadno může změnit v nutkavý zvyk hraničící s obsesí. Na balzámu možná nejsou ani tolik závislé vaše rty, nýbrž váš mozek.

Maskujete nervozitu

Přetřete-li si balzámem rty každých deset minut, rozmazlujete je až příliš. Po péči zřejmě nevolají vaše rty, jde spíše o zažitý návyk. „Nanesení balzámu zklidní vaše rty, budete se cítit dobře, může to být velmi uklidňující. Může to ale vést nevědomky k návyku, který vám pomáhá se stresem nebo úzkostí – něco jako kroucení vlasů nebo kousání nehtů,“ popisuje dermatoložka Melissa Piliang z Cleveland Clinic. Možná potřebujete nervozitou zaměstnat ruce, možná jste si zvyk přetřít rty vypěstovali, když jste skoncovali s kouřením. Podobně jako u jiných rituálů, opakovaná aplikace balzámu může poskytnout falešný pocit komfortu a bezpečí, který je stále těžší opustit. S nutkavou potřebou je ale důležité bojovat.

Problém s psychikou

Závislost na balzámu na rty nelze považovat za fyzickou závislost v lékařském smyslu, spíše za návykové chování. Závislost z medicínského hlediska totiž vzniká na látkách, které dokážou fyzicky měnit fungování mozku a uvolňování dopaminu neboli hormonu štěstí. To balzám na rty neumí.

Za nutkavou potřebou přetřít si rty se může skrývat problém s psychikou a je dobré pátrat po jeho původci, ať už vzniká z nudy, úzkosti nebo potíží se sebevědomím. Možná vůbec nepotřebujete sáhnout po balzámu, ale naučit se správné techniky psychohygieny a relaxace.

Foto: Kmpzzz, Shutterstock.com

Opravdu si natíráte rty jen proto, že jsou suché?Foto: Kmpzzz, Shutterstock.com

Kolikrát je moc

Nikde není řečeno, kde končí zdravá péče o rty a kolik máznutí balzámem už je příliš. Snažte se spíše vysledovat, zda si rty ošetřujete opravdu kvůli pocitu sucha. Rty mají samozřejmě přirozenou schopnost se chránit před vnějšími vlivy samy. Kůže na nich je ale tenčí než na zbytku těla, navíc neobsahuje žádné mazové žlázy ani přirozený ochranný tuk, a tak mnohem snáz vysychají a praskají. Ohrožené jsou zejména za nepříznivých podmínek, jako je chladné počasí, vítr nebo suchý vzduch. Dobře jim nedělají ani časté dotyky nebo zvýšené olizování.

V nepříznivých podmínkách tak může balzám rtům poskytnout účinnou pomoc. „Tyčinku používejte bez obav několikrát denně, ze rtů se totiž ochrana velmi rychle odstraňuje například pitím, jídlem nebo mluvením,“ prozrazuje dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology. Rty ale rozhodně nepotřebují nepřetržitou aplikaci balzámu, nadměrné mazání může bránit jejich přirozené schopnosti regenerace. Klíčem je vyvážený přístup.

Začarovaný kruh

Problém může představovat také nevhodné složení balzámu. Různé konzervační látky, barviva a vonné látky mohou rty zbytečně vysušovat, a tak skutečně mohou zvyšovat potřebu opakované péče. K nadměrnému vysušování mohou podle Cleveland Clinic vést i látky jako fenoly, mentol nebo kyselina salicylová. Ty jsou v balzámech přitom častou složkou, pomáhají například i v prevenci vzniku oparů, nehodí se ale pro každodenní použití.

Co opravdu potřebují vaše rty

Myslete na dostatečnou vnitřní péči. Rty potřebují stravu bohatou na vitaminy A, E a omega-3 mastné kyseliny, podporující zdravou pokožku. Pijte také dostatek vody.

Pokud jde o vnější péči, kvalitní balzám má za úkol především uzamknout v pokožce přirozenou vlhkost a podpořit regeneraci. Sáhněte po klasické vazelíně, klidnícím výtažku z aloe vera nebo vysoce hydratačním bambuckém másle či včelím vosku. „Například bezvodé produkty založené čistě na olejích a máslech umí vlhkost v pokožce uzamknout,“ vysvětluje Michaela Vaněčková, zakladatelka přírodní kosmetiky Caltha. Dbejte také na důslednou SPF ochranu, neboť tenká kůže na rtech neobsahuje žádný melanin, který by ji chránil před škodlivým UV zářením.

Načítám