Hlavní obsah

Je bakuchiol lepší než retinol? Co to vůbec je, kterému typu pleti prospěje nejvíc a jak vybrat vhodný pečující přípravek

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Touha po mladistvém vzhledu je veliká, a tak není divu, že se vědci snaží vyvíjet stále nové účinné látky, které by dokázaly stopy postupujícího věku ve tváři zastavit. Po revolučním koenzymu Q10 nebo kyselině hyaluronové je žhavým trendem mezi elixíry mládí bakuchiol.

Článek

O bakuchiolu se mluví jako o nástupci retinolu. Tento derivát vitaminu A byl vytvořen již před více než stoletím a brzy se přišlo na to, že může mít výborné účinky na pleť. Nepatří bohužel k látkám nejšetrnějším, a tak se hledaly jeho jemnější alternativy. V 70. letech 20. století vědci přišli s bakuchiolem, který nyní naplno proniká do kosmetického průmyslu.

Zmizík na vrásky, akné i pigmentové skvrny

Retinol není neznámým pojmem, ale stojí za připomenutí, že jde o látku schopnou podporovat buněčnou obnovu a stimulovat tvorbu kolagenu. Používá se v kosmetice mírnící akné, v krémech proti vráskám i hyperpigmentaci.

Nevýhodou retinolu je jeho horší snášenlivost. Může způsobit zarudnutí, šupinatění a suchost, zejména při prvním použití nebo pokud se používá ve vysokých koncentracích. Dráždí citlivou pleť, nesmí se kvůli vysokým dávkám vitaminu A užívat v těhotenství, může vyvolat zánětlivou dermatitidu. Použití retinolu prokazatelně zvyšuje citlivost pleti na UV záření, proto je důležité používat v kombinaci s ním denně opalovací krém s vysokým SPF.

Tajemný antioxidant z Indie

„Pokud někdo nesnese retinol, vhodnou alternativou je látka bakuchiol,“ doporučuje dermatoložka Gabriela Kičmerová z Galen Clinic. Bakuchiol je rostlinná alternativa retinolu, antioxidant z indické rostliny Psoralea corylifolia.

„Tradičně se používá ve formě oleje ze semen v léčebných procedurách postavených na ájurvédské a čínské medicíně. Je ceněný zejména pro své protizánětlivé a antioxidační účinky,“ objasňuje doktorka Svenja Möllgaard z laboratoře NIVEA Face Care. Východní medicína zná jeho účinky již po staletí, kosmetický průmysl ho ale objevil teprve nedávno.

„Bakuchiol výrazně stimuluje buněčnou aktivitu kožních buněk. Zároveň je velmi dobře snášen, je tak vhodný pro všechny typy pleti,“ doplňuje doktorka Svenja Möllgaard.

Šetrnější nástupce retinolu

Na rozdíl od retinolu bakuchiol pleť nedráždí, hodí se i pro citlivou nebo ekzematickou pokožku. Navíc díky své fotostabilitě může být i součástí přípravků pro denní použití. Stejně jako retinol v ní dokáže podpořit produkci kolagenu, vyhlazuje jemné vrásky, obnovuje přirozenou elasticitu pleti, hojí zánětlivá ložiska při akné, rosacee nebo lupénce. Proniká do hlubokých vrstev pokožky, účinný tak může být i na výraznější vrásky, jizvy po akné nebo pigmentové skvrny.

Škála produktů s jeho obsahem je širší než v případě retinolu. Nejvyšší koncentraci naleznete v pleťových sérech, doplnit svou skin care rutinu můžete i o pleťové oleje, masky a hydratační krémy pro denní a noční použití. Vybírejte podle potřeb svého typu pleti, pro maximální efekt přípravky vždy nanášejte na důkladně vyčištěnou pokožku.

Pozvolnější efekt

Retinol nadále zůstává jednou z nejúčinnějších anti-age látek současné omlazující kosmetiky. Seznam nevýhod je bohužel stejně dlouhý jako výčet jeho benefitů, navíc je třeba s ním zacházet opravdu citlivě. Bakuchiol je co do účinků srovnatelný, i když jeho efekt je pozvolnější. Pokud vám retinol nevyhovuje, můžete bakuchiol zvážit jako jeho šetrnější alternativu.

Načítám