Článek
Kyselina hyaluronová a koenzym Q10 jsou hvězdami v anti-age kosmetice, které nikdy nevyhasnou. Ale tam možnosti, jak mít mladistvou, rozzářenou, odolnou a hladkou pleť, nekončí. Co za další látky, které můžete najít v denní krémech, sérech a maskách, můžete využít ve svůj prospěch?
Retinol
Retinol, tedy vitamin A, zažívá v současné době zlatý věk. Že by byl oním elixírem mládí? „Ze skvělých účinků retinolu prosperují všechny typy pleti. Ideální je jak pro pleť zralou, kdy vyhlazuje vrásky a pokožku zpevňuje, tak pro mladší pleť, kdy působí jako prevence jejího předčasného stárnutí,“ říká Markéta Marasová, odborná školitelka Medik8. „Zapomenout nesmíme na aknózní pleť. Retinol eliminuje bakterie zodpovědné za akné, a tím se podílí na zlepšení stavu problematické, mastné pleti.“
Má ale i odvrácenou stránku – citlivou pokožku může dráždit. Patří do večerní péče, ale začínejte s ním postupně. Nejdřív jednou týdně a postupně interval zkracujte. Po měsíci ho začněte používat klidně každý večer. Přes den pak musíte pleť chránit pomocí SPF proti sluníčku, jinak může pokožka zrudnout a být podrážděná. Také se retinol nedoporučuje používat pro těhotné a kojící ženy z důvodu vyšších dávek vitaminu A.
Bakuchiol
Pro koho není vhodný retinol, je tu bakuchiol. Jde o přírodní alternativu, která je pro pokožku šetrnější. Antioxidant pochází ze semen a listů indické rostliny Bakuchi. Narozdíl od retinolu jej můžou využívat i lidé s citlivou pletí, trpící ekzémem, rosaceou nebo lupénkou. A také nezvyšuje citlivost pokožky na UV záření. Jeho účinky se shodují s retinolem – vyhlazuje vrásky, pleť omlazuje a je skvělým bojovníkem i proti akné.
Adenosin
O této látce jste možná ještě neslyšeli, ale rozhodně by se měla dostat do vašeho hledáčku. Tedy alespoň pokud chcete co nejvíc zpomalit proces stárnutí. Adenosin je jedním ze čtyř základních stavebních kamenů lidské DNA. V pleti podporuje produkci kolagenu a elastinu, takže zabraňuje tvorbě nových vrásek, a zároveň zmizíkuje ty stávající. Je vhodný i pro citlivou pleť a na pokožku má regenerační, hojivé a protizánětlivé účinky. Bývá součástí sér, očních krémů, ale také plátýnkových masek.
Niacinamid
Vitamin B3, zvaný také niacinamid, je poslední senzací. Proč je tak opěvovaný? Nejedná se pouze o anti-age ingredienci, ale umí pleť celkově zkrášlovat – jak zralou trpící hyperpigmentací, tak i mastnou a aknózní pleť. Na pokožku má tedy bělicí účinek, podporuje regeneraci, zvyšuje její obrannou funkci, vyhlazuje její povrch a stahuje rozšířené póry. Také umí podpořit produkci vlastního kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové. Najdete ho v přípravcích jak pro problematickou a mastnou pleť, tak i tu zralou.
Peptidy
Co jsou to peptidy, o kterých se také často mluví? „Jejich využití je dnes považováno za nejperspektivnější směr vývoje v kosmetologii. Jedná se o chemické sloučeniny organického původu, které vznikají spojením několika aminokyselin,“ vysvětluje Denisa Jasinská z české kosmetické společnosti Essenté. Peptidy dokážou ovlivňovat chování živých buněk, tedy bojovat proti vráskám, pleť regenerovat, ochránit ji před škodlivinami, snižují riziko infekce, poradí si s pigmentovými skvrnami. Zajímavým peptidem je ten s název SNAP8. „Redukuje intenzitu kontrakcí mimických svalů, a tím i tvorbu vrásek, ale na rozdíl od aplikace botulotoxinu nijak nemění mimiku tváře,“ říká Denisa Jasinská.
Vitamin C
Nejen pro imunitu. Vitamin C vyniká také blahodárnými účinky na pleť. Co dokáže konkrétně? Pokožku rozzáří a sjednotí, dodává jí elasticitu, energii a chrání před volnými radikály, které způsobují stárnutí pleti. Super koktejl pro pleť je duo vitaminu C a kyseliny hyaluronové nebo kyseliny salicylové, které často najdete v pleťových sérech.