Článek
Odborníci se shodují, že za úspěchem kralování britské panovnice stál mimo jiné i její muž. Zamilovala se do něj jako mladá dívka a nakonec bylo jejich manželství nejdelší v historii britských panovníků.
Oba byli vyznavači tradičních hodnot, kteří zasvětili život práci pro firmu. Alžběta (†96) usměvavá, distingovaná milovnice přírody, koní a psů. Philip (†99) vysoký s atletickou postavou, pověstným břitkým smyslem pro humor a milovník létání.
Její otec se stal králem velmi nečekaně a stejně tak usedla na trůn i ona. Philip se stal mužem v pozadí a mluvilo se o něm jako o alfa samci v beta roli. Ona o něm vždy hovořila s největším obdivem a podle něj stála za jejich fungujícím manželstvím kombinace trpělivosti a rozdílných zájmů.
Na prvním setkání jiskra nepřeskočila
Úplně poprvé se potkali, když bylo Alžbětě osm let, na svatbě Philipovy sestřenice princezny Mariny (1906–1968). Zásadní setkání proběhlo o pár let později, když navštívila s rodinou Royal Naval College, kde byl Philip jako kadet na výcviku. Očití svědci to nazvali láskou na první pohled. To bylo v roce 1939, krátce před druhou světovou válkou.
V následujících letech si psali dopisy a postupně se do sebe zamilovali. Ač nebyl Philip v rámci evropské aristokracie vysoce postavený, měl štěstí, že si ho její otec, král Jiří VI. (1895–1952), oblíbil. Na zásnuby ale museli počkat do roku 1947, kdy bylo Alžbětě 21 let.
V témže roce proběhla na královské poměry komorní svatba. Bylo krátce po válce a látku na šaty zaplatila nevěsta přídělovými kupony. Obyvatelům Velké Británie se zpočátku nelíbilo, že má manžel budoucí královny německé vazby a jeho švagři bojovali na straně nacistického Německa, ale překousli to. Philip se pak vzdal svých řeckých (tam se narodil) a dánských titulů a byl mu přidělen titul vévoda z Edinburghu.
Než se stala královnou
Aby se mohl oženit s následnicí trůnu, konvertoval k anglikanismu, stal se poručíkem Philipem Mountbattenem a v den svatby přestal kouřit. Z líbánek psala Alžběta rodičům a Philip tetě a strýci nadšené dopisy, kde se vyznávali z lásky k tomu druhému. První roky manželství si velmi užívali, narodili se jim syn Charles a dcera Anna a žili na Maltě, kde Philip sloužil u námořnictva.
Jejich život se ale otočil o 180 stupňů v roce 1952, kdy náhle zemřel král Jiří VI. a z Alžběty se v 25 letech stala královna.
Navždy ve stínu královny
Bylo veřejným tajemstvím, že Philip se chvíli s novou situací vyrovnával. Stal se navždy tím druhým, stál ve stínu královny. Opustil slibně rozjetou vojenskou kariéru a jeho nová role byla definována spíše tím, co nesměl, než tím, co mohl. Těžce nesl i stěhování z Clarence House do Buckinghamského paláce, který mu k srdci nepřirostl.
Jeho žena viděla, že není šťastný, ale měla nových povinností nad hlavu. Nikdy si nepotrpěla na velké scény a chápala, že se cítí otrávený a trochu ztracený. Nakonec vyslala v roce 1956 svého muže na cestu kolem světa a také na zahájení olympijských her v Melbourne. Pětiměsíční odloučení jim prospělo a oba si uvědomili, jak moc jeden pro druhého znamenají. O pár let později se jim narodili synové Andrew a Edward.
Těžké chvíle
Být manželé 73 let znamená vyrovnat se i s obtížnými momenty. Spekulovalo se o Philipových záletech, všechny důkazy ale byly vždy smeteny ze stolu. Byl spojován s ruskou primabalerínou, divadelní herečkou, krásnou spisovatelkou a dalšími. On to pokaždé popíral s tím, že s ochrankou za zády by se za dobrodružstvím vyráželo jen obtížně. Pravda je ale taková, že princ Philip měl rád půvabné ženy, údajně byl velice dobrý ve flirtování a pro jeho dvojsmyslné poznámky si ho dobírala i sama královna. Ta však nikdy nekomentovala fámy týkající se nevěry. Zda dělala, že je nevidí, anebo se s nimi smířila a věděla, že Philip vždy zůstane po jejím boku, se asi nikdy nedozvíme.
Vztahy jim ale dělaly těžkou hlavu i později, ačkoli nešlo o jejich manželství. Dobře jim nebylo ani v roce 1992, který královna zpětně označila za Annus horribilis neboli hrozný rok. Rozešli se princ Charles a lady Di , rozvedla se princezna Anna a k rozchodu spělo i manželství prince Andrewa a Sarah Ferguson. Navíc byl během požáru poničen Windsorský palác a monarchie celkově čelila kritice obyvatel.
Řeč těla
Zažili opravdu leccos a o lásce něco věděli. Vychovali čtyři děti, které je uměly potěšit i zklamat, vyrovnali se s tragickou smrtí snachy a radovali se z narození vnoučat a pravnoučat.
Odborníci na řeč těla se shodují, že bylo i po sedmdesáti letech manželství patrné, jak pevné pouto mají. Zachovávali dekorum, ale královna neváhala svého muže obdařit zářivým úsměvem a on na ni hleděl s láskou a obdivem a snažil se jí být vždy co nejblíž. A jak stárli, princ svou ženu galantně přidržoval a neustále dohlížel na to, aby byla v pořádku. A jak ji oslovoval? Moje Kapustičko nebo zdrobnělinou Lilibet.
A právě jako Lilibet se královna podepsala na lístek, který položila na Philipovu rakev vloni v dubnu. Nyní jsou opět zase spolu. Na věčné časy.