Hlavní obsah

Krájecí prkénka do kuchyně: Dřevěné netupí nože, plastové je na ovoce, silikonové na maso

Foto: Wasana Kunpol, Shutterstock.com

Foto: Wasana Kunpol, Shutterstock.com

Při přípravě jídla jakéhokoli druhu, ať už jde o plnohodnotné jídlo nebo jen svačinku, jsou prkénka náčiním, které pravděpodobně využijete. I když se výběr dokonalého prkénka může zdát jednoduchý, toto často podceňované náčiní může ovlivnit chuť, hygienu a dokonce i bezpečnost potravin.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Panuje přesvědčení, že nejlepší volbou do kuchyně je dřevěné prkýnko na krájení. Je to ale skutečně tak? Jaké je tajemství prkénka bez bakterií? Pokud vás tyto otázky vždy mátly, můžete si je ze seznamu odškrtnout, protože na ně právě dostanete odpovědi. Nejdřív je důležité si uvědomit, že dokonalé prkénko neexistuje. Vše záleží na tom, jak o něj pečujete, jak ho myjete, dezinfikujete a skladujete.

Jaké prkénko vybrat?

Hlavním faktorem, který je třeba vzít v úvahu při výběru prkénka, je jeho materiál. Existují prkénka ze dřeva, plastu, skla, mramoru, gumy a dokonce i břidlice. Ne všechny jsou však vhodné pro přípravu pokrmů. Například skleněné nebo mramorové se snadno čistí, ale mohou se také snadno rozbít. Tato prkénka můžete použít k podávání sýrů, uzenin, ovoce nebo chleba – ale ne ke krájení. Než se proto pro jakékoli rozhodnete, zvažte, k čemu ho budete používat.

Dřevěná prkénka

Někteří nedají dopustit na masivní dřevo, o kterém je známo, že méně tupí nože. Prkénko z tohoto materiálu je pevné, odolné a vodou se nezničí – dokonce ani horkou, i když se doporučuje nemýt ho v myčce na nádobí. Vyhněte se lisovaným dřevěným prknům a ujistěte se, že jsou vyrobeny z jednoho kusu, protože spáry ve dřevě se mohou stát hnízdištěm bakterií. Hledejte také dřevěná prkénka s antibakteriálním povlakem.

Plastová prkénka

Dáváte přednost plastu, který lze většinou lépe omýt i v myčce? Plastové modely jsou určitě levnější a lehčí variantou oproti dřevu i mramoru. Jsou navíc často ohebná a nakrájené ingredience z nich lépe vsypete například do mísy. Proto na nich krájejte hlavně ovoce a zeleninu na saláty. Také u nich najdete větší výběr barev, což může design kuchyně oživit. Pokud se však plastové prkénko používá příliš často, může se začít kazit a přenášet mikroplasty do vašeho jídla.

Gumová a silikonová prkénka

Těm se nedá snad nic vytknout, díky tomu, že jsou hodně ohebná, je používají i v profesionálních kuchyních. Navíc jsou oproti plastovým a dřevěným mnohem hygieničtější, protože jimi neprojde žádná tekutina například ze syrového masa. Na druhou stranu nejsou vhodná do myčky nádobí, protože pod vlivem vysokých teplot se může guma deformovat. Některé jejich varianty jsou navíc hodně těžké.

Péče o kuchyňské prkénko

Ať už je materiál jakýkoli, dbejte vždy na dostatečnou hygienu a péči, aby se zajistilo, že nedojde ke kontaminaci nebo šíření škodlivých bakterií. Jak na to?

  • Vyhoďte všechna prkénka s dírami, prasklinami nebo jiným poškozením – mohou se kontaminovat bakteriemi
  • Nepoužívejte stejné prkénko na krájení chleba, syrového masa, syrových ryb a mořských plodů a zeleniny – nejlepší možností je mít pro každý druh jídla jiné prkénko
  • Po každém použití prkénko umyjte a vydezinfikujte. I když je vhodné k mytí v myčce, doporučujeme dát si práci a umýt ho ručně ve dřezu. Jedině tak bude čistota dokonalá

Načítám