Článek
Stále víc párů má problém s přirozeným početím dítěte. Mohou vyzkoušet umělé oplodnění nebo se stát adoptivními rodiči. Cesta je to složitá a nemá nikdy jistý výsledek. Po letech marných snah může dojít i na krajní řešení – a jedním takovým je si dítě „koupit“.
Možnosti pro neplodné
Neplodných párů bohužel přibývá – podle statistik je jich u nás kolem deseti procent. Kromě zdraví za to může i odkládání početí na vyšší věk a dlouhodobý stres. Pokud se páru nepodaří počít dítě zhruba do dvou let, pak může podstoupit umělé oplodnění anebo zažádat o adopci. Ani v jednom případě není výsledek jistý a po letech snažení a neúspěchů mohou partneři začít uvažovat i o nestandardnějším řešení. Tím může být „koupě“ dítěte od ženy, která ho čeká, ale dopředu ví, že je neuživí nebo ho mít nechce.
Lze koupit dítě?
Ačkoli se vám to zdá neuvěřitelné, koupit dítě v podstatě lze. Právníci říkají, že je něco takového minimálně proti dobrým mravům a že jde o velmi riskantní záležitost, ale pokud se obě strany dohodnou a obě splní, co slíbily, pak to vyjít může, protože zákon porušen není, a kde není žalobce, není soudce. Jak to tedy probíhá?
Stačí najít ženu, která je svobodná, těhotná a buď neví, kdo je otcem dítěte, nebo ví, ale biologický otec se k němu nechce hlásit. Může jít o ženu, která je na tom špatně, co se financí či sociálních poměrů týče – takže jí vidina odměny za to, že se dítěte po porodu vzdá, není až tak proti mysli. Následné kroky nejsou složité.
„K prohlášení otcovství stačí, aby onen muž došel společně s budoucí matkou ještě během těhotenství na matriku a podepsali souhlasné prohlášení. Jestli je biologickým otcem, to nikdo nezjišťuje,“ vysvětluje sociální pracovnice z Národního institutu pro děti a rodinu Terezie Pemová. Oba se dohodnou na tom, že dítě po narození ponese příjmení po otci, což usnadní následné kroky a péči o ně. Po vyřízení formalit dostává většinou budoucí matka část či celou částku, na které se domluvili. Podle sociální pracovnice může jít asi o půl milionu korun.
Z porodnice dítě odveze už muž, z hlediska práva jako jeho otec – a začne o něj pečovat. „Nikdo nezkoumá, v jaké rodině dítě žije, jestliže je v pořádku, prospívá, nenese známky týrání nebo zanedbání,“ vysvětluje Terezie Pemová. Po nějaké době podá otec u soudu návrh na zbavení rodičovských práv matky, s čímž ona musí souhlasit. Aby byla rodina kompletní, dítě dostane časem novou matku díky adopci – adoptuje si ho manželka otce.
Má to svá rizika
Proč ale odborníci neradí, aby se někdo do takové akce pouštěl? Když zcela pomineme „obchodování“ s dětmi, pak může být problém i s případným vrácením peněz, které jste matce dítěte dali, pokud by si to v průběhu těhotenství, po porodu nebo při soudním jednání o zbavení rodičovských práv rozmyslela. Moc by vám nepomohla ani případně sepsaná smlouva.
„Smlouva, jejímž předmětem by mělo být plnění, které se zjevně příčí dobrým mravům, a to je ten případ, anebo které odporuje zákonu a zjevně narušuje veřejný pořádek, je pro tento rozpor absolutně neplatná,“ uvádí právník Mgr. Petr Novák z internetové poradny Vaše nároky. A pouštět se do případného soudního řízení, které by o vrácení peněz rozhodlo, to si asi každý, kdo v podstatě chtěl koupit dítě, hodně rozmyslí.
Takže, ač to vypadá jako jedno z řešení, jak „přijít“ k dítěti, v praxi zůstává většinou jen u teoretizování na toto téma. Chce se říci, že naštěstí!
Co si o možnosti koupit si dítě myslíte?