Článek
Moderní pračky se dnes instalují obdobným způsobem. Obecně platí, že si máte dát pozor na rovinatost podlahy, kam budete spotřebič stavět, musíte z něj vyjmout aretační ochranu, zapojit ho do elektrické zásuvky a na přívod a odvod vody.
Co z ní vyjmout?
Každá pračka se zajišťuje kvůli transportu – aby během manipulace nedošlo k jejímu poškození. „A to buď šrouby, nebo tyčemi, někde může být vložený i polystyren. Informace o zajištění se vždy uvádí na obalu nebo v návodu pračky. Je to kvůli připevnění vany, v níž se buben otáčí,“ uvádí Iva Pavlousková ze společnosti Datart.
Pavel Šramota ze společnosti Philco dodává, že to není nic složitého. „Například šrouby jsou označené, dobře viditelné a nacházejí se na zadní straně pračky. Stačí plochý klíč, ale většinou tento úkon provádí prodejce při instalaci pračky.“
Zapojení přívodu a odvodu vody
Napouštěcí hadice by měla být součástí pračky. Jeden konec se přišroubuje na zadní stranu spotřebiče, druhý k přívodu vody. Komu délka hadice nevyhovuje, může si dokoupit větší. Doporučuje se použít jednu hadici, ne ji prodlužovat o další díl, ve spojích by hrozil únik vody.
A jak odvést použitou vodu? Obecně jsou dvě možnosti. Vypouštěcí hadici, jež je u pračky připojená, vložíte do plastového kolínka a zavěsíte ho na okraj vany či umyvadla. Není to sice pěkné na pohled, ale svůj účel to splní. Některé hospodyňky „spoj“ ještě jistí třeba izolepou. „Máte-li však odpad připravený přímo ve zdi nebo na sifonu umyvadla, vany či dřezu, mnohem lepší je hadici jen nasunout na odpad a zajistit hadicovou sponou,“ připomíná Iva Pavlousková.
Na co pozor: Odvod a přítok vody u pračky by měl výt vždy přístupný pro potenciální opravy (výměnu hadice) v budoucnosti.
A co elektřina
Pračku zapojíte do elektrické zásuvky 230 V se samostatným jističem 16A. Používat prodlužovačku nebo třeba rozdvojku se zásadně nedoporučuje. „Přímé napájení je vhodnější, protože některé prodlužovačky, ač jsou certifikovány pro odběry do 16A, tyto hodnoty nezvládají a shoří. Hrozí poškození spotřebiče jak ohněm, tak elektrickým proudem,“ uvádí Pavel Šramota. Důležitou bezpečnostní pojistku představují proudové chráničky, ostatně všechny elektrické zásuvky v koupelně by jí měly být vybavené.
Přestože zapojení pračky není složité, můžete si tuto službu objednat u odborníků. Pak budete mít jistotu, že je vše provedeno v pořádku.
Hlavně na rovině
Ne každá podlaha je dokonale rovná, proto se pračky vybavují nastavitelnými nožičkami (lze je zvýšit až o několik centimetrů). Pokud by to stále nestačilo, problematické místečko vypodložte třeba kouskem dřeva. Ač to vypadá jako maličkost, s přesným umístěním pračky si vyhrajte, vyplatí se to. Určitě jste už sami zažili, jak to vypadá, když podlaha zcela rovná není – pračka „poskakuje“. Hlučné praní netěší nikoho, ani vaše sousedy, a díky zbytečným vibracím dochází k předčasnému opotřebování spotřebiče.
Stejně jako podlaha je důležitá i okolní teplota, musí se pohybovat nad nulou. Pokud plánujete pračku na místo, kde mrzne, v tuto dobu ji nepoužívejte a předem z ní vypusťte veškeré zbytky vody.
Běžná údržba
V nové pračce poprvé perte bez prádla: spusťte program na teplotu minimálně 60 °C, případně použijte čisticí tabletu. Iva Pavlousková připomíná, že některé pračky jsou rovnou vybavené programem na čištění bubnu. Ostatně prát naprázdno se vyplatí několikrát za rok, tím se odstraní například i drobné usazeniny z aviváže. Jinak průběžně čistěte odpadní filtr, manžetu kolem dveří a podle doporučení výrobce používejte přípravky určené k čištění pračky a odvápňovače.
Po každém praní nechte dvířka pračky pootevřená (taktéž zásobník na prací prostředky), aby dobře vyschla. Pečlivé hospodyňky možná budou zkraje pračku vytírat dosucha, ale ruku na srdce – tohle nikomu dlouho nevydrží.