Článek
Vybrat si do koupelny to pravé je leckdy opravdu problém – pokud navíc vůbec nemáte představu, co byste vlastně měli chtít, a chcete třeba rekonstruovat starší zašlou panelákovou koupelnu (skvělé nápady na rekonstrukci najdete třeba v tomto článku). Kromě toho na vás číhá ještě další úskalí v podobě levných napodobenin výrobků renomovaných značek, které si směle razí cestu k zákazníkovi zejména svou nízkou cenou. Podle čeho vlastně poznáte, že výrobek je opravdu kvalitní, a na co všechno se při nákupu zeptat?
Imitace, masiv či dýha?
První informaci, kterou byste měli o nábytku zjistit, je druh materiálu, z něhož je vyrobený, a jaká je jeho povrchová úprava. Od toho se totiž budou odvíjet i nároky na údržbu. Někdy totiž stačí jen vlhký hadr, jindy musíte použít speciální přípravky... Moderní výrobní technologie jsou často tak dokonalé, že laik mnohdy na první pohled nepozná, zda se jedná o přírodní dřevo, dýhu nebo MDF desku. Všechny druhy materiálů dokážou výrobci upravit tak, aby ve vlhké koupelně bez problémů vydržely řadu let.
Pozor na povrchovou úpravu
K nejodolnějším samozřejmě patří dřevo tropických rostlin, které si s působením vlhka i s výkyvy teplot poradí nejsnáze, jeho povrch bývá ošetřen lakem, voskem či olejem, což jej chrání před zašpiněním.
Tuzemské dřeviny jsou podstatně méně odolné, proto byste se měli informovat, kolika vrstvami pevného laku či mořidla je jejich povrch natřen. Odolnost nábytku z masivního dřeva i dýhy zvyšují speciální laky, vosky a lazury. Při koupi však zkontrolujte, zda je dřevo ošetřené a nalakované nejen na povrchu skříňky, ale také zezadu a ve vnitřním úložném prostoru. Stejně postupujte i v případě nábytku vyrobeného z MDF desky a lamina.
Tip redakce: Vlhkosti odspodu se dá zabránit i tak, že si pořídíte koupelnový nábytek, který visí.
„Nekvalitní nábytek nabízený ve velkoplošných prodejnách je většinou typický malou tloušťkou použitých dřevotřískových desek a nekvalitní povrchovou úpravou,“ shrnuje Kryštof Nosál ze společnosti Ravak.
Proti UV záření
Odolnost povrchu proti UV záření vás bude zajímat hlavně u bílého nábytku, zejména máte-li v koupelně okno. Působením přímých slunečních paprsků totiž povrch nekvalitního bílého nábytku časem žloutne, často se objevují i skvrny. Samozřejmě že i barvy tmavého nábytku ztrácí časem na sytosti, u bílé barvy jsou však změny nejpatrnější. Informace ohledně odolnosti vůči UV záření by vám měl podat jak výrobce, tak i personál přímo v místě prodeje nábytku.
Tip redakce: A jakou jinou barvu nábytku zvolit? Pomůže vám i zvětšit prostor! Inspiraci najdete zde.
Zkontrolujte lepené spoje a hrany
Věnujte pozornost i zdánlivě nepodstatným detailům, které však rozhodují o délce života nábytku v koupelně, neboť jsou to právě hrany a spoje mezi díly, kudy vniká do nábytku vlhko a voda, které pak způsobují bobtnání a rozklížení materiálu – což nejvíce hrozí u nábytku z MDF a LTD desek. Okraje desek musí být opatřeny ABS hranami v podobě tenkých plastových pásků nebo hranami z hliníkového plechu či nerezu.
Ptejte se po kvalitním kování
Ať již máte nábytek s výsuvy nebo s otevíracími dvířky, vždy zkontrolujte kvalitu zpracování drátěného systému, pantů a výsuvných mechanismů. Plastovým se rovnou z principu vyhněte. U kovových komponentů se zajímejte o použitý materiál, jeho sílu a také o výrobce, od něhož kování pochází. Nutné je, aby byl daný materiál odolný vůči korozi, ideální je z tohoto pohledu nerezavějící ocel.
Značkové výrobky pro vás mohou být znamením kvality a bezproblémového chodu mechanismů, které ani po letech nekorodují a nekříží se. Z praktických důvodů dejte přednost pantům s tlumiči dorazu, které vaše prsty ochrání od drobných úrazů. U zásuvek je situace obdobná, ale zde se navíc zajímejte o to, zda se jedná o takzvaný plnovýsuv, jenž vám pohodlně zpřístupní obsah celé zásuvky, nebo ji vysune jen částečně.
Způsob ukotvení
Na životnost nábytku v koupelně má vliv také způsob jeho ukotvení. Dejte si pozor, aby skříňky nestály na soklech, jak bylo zvykem ještě v nedávné době, protože ten opět představuje vstupní bránu pro vlhkost, vnikající tudy do spodních partií skříněk. Raději volte nábytek na nožkách, ať již celokovových nebo s kovovým zakončením. Dobrou volbou je také takzvaný levitující nábytek, který je zavěšen na stěnu koupelny a nebo ukotven pomocí dvou tyčí do podlahy a stropu. Kromě účinné ochrany proti vniknutí vlhka oceníte i to, že se vám pod ním bude bez problémů uklízet.
„Prvním ukazatelem kvality nábytku je samozřejmě cena. Už z principu se vyhněte výrobkům nabízeným za nápadně nízké sumy,“ říká Petr Novotný ze společnosti Projekt 1980.
A jaké chyby jste udělali při výběru koupelnového nábytku vy? Co považujete za nejdůležitější?