Článek
Pokud se vám plete retro a vintage, nejste jediní. Oba tyto styly mají dost společného. Obrací se zpět do historie a znovuobjevují její mnohdy už zapomenuté poklady. Je mezi nimi ale jeden vcelku důležitý rozdíl.
Zatímco retro je jakýkoli zastarale vypadající kousek, vintage je jenom to, co si udrželo určitou kvalitu. Případně to, co časem do kvality dozrálo. Je to tedy především známka pro něco starého a hodnotného.
Navíc tento pojem nemusí souviset výhradně s designem, i když k němu má samozřejmě nejblíž. Vintage ale může být třeba i láhev dobrého vína.
Pokud si chcete zařídit vintage bydlení, musíte jednotlivé prvky vybírat velmi pečlivě. Každý by měl mít jisté kouzlo a pospolu by měly tvořit velmi osobitý interiér.
Co je pro vintage typické?
„Barevný základ vintage stylu tvoří neutrální barvy jako šedá, hnědá, béžová a pastelové tóny – zelená, růžová či modrá. Bytové doplňky bývají zdobeny motivy v krásných výrazných barvách. Často se používají něžné květinové vzory. Mezi materiály jednoznačně vede dřevo, poté následuje kov a sklo,“ vysvětluje ve stručnosti Martina Svadbíková z obchodu Bella Rose.
Skoro každá koupelna může být trochu vintage
Celek dělají detaily. Proto téměř z každé koupelny může vzniknout tak trochu vintage prostor. Je jasné, že někde to půjde lépe, jinde hůře. Ale možnosti tu určitě jsou.
„Vintage koupelna by měla působit útulně a vynikat v detailech. Dobrou zprávou je, že téměř z jakékoli koupelny lze vykouzlit prostor ve vintage stylu bez velkých změn, stačí k tomu vhodné doplňky a trocha citu,“ říká Tereza Vašíčková z Bytových doplňků La Almara.
„Doporučuji kombinaci kovových materiálů s porcelánem a keramikou. Nabízí se například porcelánová sada na tekuté mýdlo, zubní kartáčky a pastu nebo drátěná mýdlenka. Nebojte se zakomponovat také výrobky z proutí, prádelní koše nebo malé košíčky na drobnosti. Zeď ozdobte litinovými háčky na ručníky a pěkným velkým zrcadlem opatřeným dřevěnou poličkou,“ radí Tereza Vašíčková.
Změny, které dodají vaší koupelně trochu vintage, dělejte postupně. Doplňujte kousek po kousku, ať má každý svůj malý příběh. Celek pak bude působit mnohem sugestivnějším dojmem.