Článek
Letní teploty udeřily naplno, kde jinde je strávit, než u vody. Nemusíte volit jen mezi chlorovaným bazénem na často přeplněném koupališti, a rybníkem, ve kterém se boříte po kotníky do bahna. V Česku přibývá koupacích biotopů, které mají blíž k přírodě, ale nabízí i potřebný komfort.
Místo chloru lekníny
Biotopy se od klasických bazénů liší především v tom, jak udržují vodu čistou. Poradí si bez chloru a jiné chemie, k čištění vody využívají ekosystémů plných vodních rostlin a drobných živočichů. Nemusíte se ale bát, že se vám při plavání o nohy otře kapr a zamotáte se do spleti řas a chaluh. Biotopy mají dvě oddělené části, biologické čištění probíhá v té, která pro plavce není určená, a voda se mezi oběma průběžně promíchává.
Zelenou vodou se nenechte odradit
Kvalita vody je zde kontrolovaná stejně jako v jakýchkoli jiných koupacích místech, nemusíte tedy mít obavy. I když je ale voda čistá, nepočítejte s tím, že bude blankytně modrá. Díky přítomnosti mnoha organismů a nezkonzumovaných nečistot může být voda v biotopech lehce zakalená a nazelenalá, což ale koupání rozhodně nevadí. Naopak oceníte, že vás v očích neštípe a kůži nedráždí chlór. S dětmi se můžete pokochat rozkvetlými lekníny a živočichy kolem vody, přírodní koupací bazény lákají například vážky. Za koupáním ale vyrazte včas, kapacita biotopů bývá menší a přísně dodržovaná, velké množství lidí totiž samočistící schopnost systému zpomaluje. I když se první biotopy v Česku objevily sotva před patnácti lety, dnes už jich v tuzemsku najdete několik desítek. Mění se v ně i dosloužilá koupaliště. Kam tedy vyrazit?
Železná Ruda – Žabáky
Oblíbené šumavské městečko je jedním z příkladů, jak vysloužilé koupaliště proměnit v přírodní koupací biotop. Zarostlá nádrž v Železné Rudě v části nazvané na Žabácích se už rok mění v nový biotop, první návštěvníky by měl přivítat už v červenci. Užijete si tu koupání v blízkosti lesa, s výhledem na svahy šumavských kopců.
Nový Svět
Zchátralé koupaliště nahradil také biotop Nový Svět nedaleko Arnoltic v Českém Švýcarsku, otevřeno má od středy do neděle od jedné hodiny do večera. Zchladit se zde můžete třeba po výletu za větrným mlýnem v Arnolticích nebo v obci Růžová, či po výstupu na futuristickou rozhlednu Růženka, vzdálenou od biotopu asi hodinu cesty. Pokud míříte spíše za odpočinkem, každý čtvrtek si zde můžete užít hudební odpoledne s country hudbou.
Praha
Biotop nabízí většina velkých měst, najdete ho v Plzni, Brně i Českých Budějovicích. Hlavní město má biotopových koupališť hned několik. První vyrostlo v pražském Radotíně, zaplavat si tu můžete denně už od sedmi hodin ráno. V areálu nechybí dětský bazén a hřiště. Koná se zde i řada zajímavých akcí, v nejbližších týdnech si můžete užít triatlon, grilování ryb či swingovou tančírnu. Další biotop najdete na Lhotce, pro pohodlí návštěvníků nabízí zdarma plážová lehátka, ale i webkameru a aktualizované informace o momentální obsazenosti.
Malvíny v Třešti
V biotopu nemusí chybět ani skluzavka nebo masážní prvky, důkazem je třeba biotop v Třešti na Jihlavsku. Otevřený je denně od deseti do osmi, vejde se sem až šest set návštěvníků.
Laškov
Na Olomoucku se za přírodním koupáním můžete vydat do Laškova, kam je to zhruba 20 km z Olomouce i Prostějova. Koupalo se zde od nepaměti, nejprve v rybníce, pak na koupališti, které nahradil ekologičtější biotop. Na plavce čeká mělčí nádrž s hloubkou do 2,5 metrů, najdete tu ale i brouzdaliště pro děti. Vloni byl areál z důvodu rekonstrukce příjezdových cest uzavřený, letos se opět osvěžení dočkáte.