Článek
Dotklo se vás téma životního stylu zero waste (nulový odpad) či kampaně #Neplastuj? Začali jste přemýšlet, jak zredukovat obaly? Jednou možností jsou bezobalové potraviny, jejichž prodej je v Česku stále populárnější. A využívat můžete i bezobalovou, někdy nazývanou nahatou, kosmetiku, případně kosmetiku ve vratných a znovunaplnitelných obalech.
Každý pytlík se počítá
„Přijde mi, že idea zero waste bývá často vnímána jako nějaký módní trend, a když se k tomuto životnímu stylu někdo hlásí, je na něj vyvíjen tlak, aby vše dělal na sto procent, jinak se stává terčem jízlivých poznámek. Přitom každý ušetřený plastový sáček či brčko se počítá,“ říká majitelka Krámku na váhu Markéta Husáková s tím, že myšlenka nulového odpadu pro ni představuje nový úhel pohledu na dosavadní nákupní zvyklosti: nejdříve si začnete všímat, co vše končí v odpadkových koších, jak dlouho vám odpadky sloužily, zda je ještě můžete nějak využít anebo jak je vůbec nevytvářet.
Kde kosmetiku bez obalu koupit
Přestože je nenajdete na každém rohu, určitě se prodejny s kosmetickými produkty, jež šetří životní prostředí, najdou. Asi největší firma, jež u nás prodává kosmetiku bez obalu, je britský Lush – jeho výrobky jsou zároveň vegetariánské a zčásti i veganské. „Dobře si uvědomujeme, jak moc je modrá planeta znečištěná od plastů, které produkuje globální kosmetický průmysl. Proto se nesnažíme investovat do obalů, ale do výrobků samotných. Během posledních 13 let jsme například prodali celosvětově 37,9 milionu tuhých šamponů, což znamená, že 114 milionů plastových lahví (2850 tun plastu) se nikdy nevyrobilo,“ uvádí spoluzakladatel a generální ředitel Lush Mark Constantine.
K menším firmám, které šetří na obalech nebo je používají znovu, se řadí třeba česká Naturinka, slovenská Ponio či Caltha z Moravy. Jejich ručně vyráběné produkty seženete ve specializovaných krámcích a e-shopech, které vyznávají bezobalovou ideu, jako jsou například Nebaleno, Krámek na váhu či Bezobalu Zlín.
Výhodou této kosmetiky je i využití přírodních látek, ruční výroba a fakt, že se netestuje na zvířatech. Můžete si tak zakoupit především tuhá mýdla na váhu, pleťové krémy, tělová másla i oleje nebo pevné šampony (někdy zvané šampuky) a též kosmetický jíl. Ten má mnohostranné využití, ale především odstraní z pokožky nečistoty.
Kompostovatelné a znovuplnitelné obaly
Skvělým tipem jsou deodoranty a balzámy na rty v kompostovatelných obalech anebo s možností do stávajícího obalu dokoupit náplň. Do bezobalových obchodů je také možné přinést vlastní nádoby nebo si je zakoupit přímo na místě. Firmy často nabízejí papírové sáčky anebo skleněné a nerezové dózičky, které dlouho vydrží.
Ke kosmetickým značkám, jež se snaží chovat ekologicky, patří třeba i minerální kosmetika Zao (nabízí náhradní náplně do původních obalů z bambusového dřeva) a biokosmetika Bo.ho, která zase používá obaly z recyklovaného papíru a plastu. Obě francouzské značky najdete i v českých e-shopech. Zde jsou naše tipy.
Hydratace pleti i pokožky
Dekorativní kosmetika
Kupte si jen náplň
Zajímáte se o bezobalový životní styl nebo byste se rádi dozvěděli o dalších obchodech? Nahlédněte do bezodpadové mapy Reduca.
Je vám bezobalová politika sympatická? Máte své oblíbené obchody?