Článek
Začněte odpad vnímat jako materiál, který dává vzniknout novým věcem, a pořiďte si na něj nádoby, které nebudou hyzdit váš byt.
Začněte v kuchyni
Nejvíce odpadků vzniká v kuchyni. Tady s recyklací pomohou nádoby, sestávající z několika částí, které umožní třídit odpad již při přípravě jídla.
„Správné umístění sorteru je jedním z hlavních požadavků na ergonomii v kuchyni. Nádoba přímo pod dřezem zamezí přenášení kapajících a padajících odpadů napříč místností," říká Dušan Všelicha ze společnosti Oresi. S výběrem vhodného vestavného sortéru vám pomohou v každém kuchyňském studiu. Ceny výrobků závisí na velikosti, na materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, i na jejich funkcích. „V nabídkách by měly být i takové, aby si tohoto maximálně praktického pomocníka mohl dovolit každý," upozorňuje odborník.
Šikovná výbava
K výbavě patří například automatické zavírání víka koše s uzavřením dvířek skříňky, flexibilita přepážek vnitřního prostoru, plnovýsuvy, tichý doraz nebo dotykové otvírání zásuvek (rukou, kolenem).
Jestli na ně nemáte v lince místo, pořiďte si velké dělené koše. Ty se mohou otevírat rukou nebo nášlapem. Prostor by měl být rozdělen na dvě i více částí. Někteří výrobci nabízejí i barevné rozlišení nádob nebo jejich vík.
Papír, sklo, plasty, elektroodpad – umíte třídit?
Nádoby na odpad, který nezapáchá, uložte do komory nebo třeba do garáže.
Nejvíce vyprodukujete papíru a PET lahví. Když si pořídíte designově zajímavé výrobky, mohou být koše na papír umístěny i v dětském pokoji nebo v pracovně.
„V Česku se recykluje šest lahví z deseti, co se týče třídění plastů, jsme ve srovnání s evropskými zeměmi na prvním místě," říká Šárka Nováková ze společnosti Eko-Kom.
- Obecně hledejte nádoby, které se dají stohovat nebo zavěsit na zeď, aby se pod nimi dalo dobře uklízet.
- Elektrospotřebiče odvezou v rámci recyklačního příplatku při dovozu nového zboží.
- Větší zařízení (počítače, monitory, lednice) a autobaterie odvezte do sběrného dvora. Sem patří také zbytky stavebních materiálů, vysloužilý nábytek, ale i nebezpečné odpady jako zbytky chemikálií a barev v plechovkách.
- Do boxů na elektroodpad patří zařízení, která se do něj vejdou: toustovače, holicí strojky, hračky, fény, fotoaparáty, vrtačky, klávesnice a myši, kalkulačky, mobilní telefony, baterie a podobně. Baterie můžete odevzdat i do speciálních sběrných nádob v obchodních centrech.
- Pokud v okolí nemáte nádoby označené oranžovou nálepkou na nápojové kartony (krabice od mléka, vína, džusů a podobně), sbírají se spolu s plasty.
- Pěnový polystyren rozlámejte na menší kousky a dejte do kontejneru na plasty.
Podařilo se vám vycvičit všechny členy rodiny k recyklování? Pokud ne, zkuste to letos. Potřebujete doma uklidit po bujarých oslavách? Přečtěte si Jak se zbavit všemožných skvrn a fleků nebo využijte Tipy na snadný úklid kuchyně.