Článek
Koření rozhodně není jen ochucovadlo. Dokáže i léčit a do některých druhů pokrmů se dostalo právě kvůli svému skvělému vlivu na trávení. Chcete-li využít hojivé síly koření, ve valné většině případů nemusíte udělat nic jiného než ho prostě přidat do jídla tak, jak jste zvyklí. Pokud ne, pak vám u jednotlivých druhů poradíme, jak na to.
Kmín
Trápí vás nadýmání a trávicí obtíže? Sáhněte po kmínu – uklidní žaludek, usnadní trávení, svědčí játrům a žlučníku a pomáhá obnovovat střevní mikroflóru po užívání antibiotik. Právě on patří mezi koření, která stačí přidávat do jídla, abyste si užili jeho pozitivního efektu na zdraví.
V kmínu obsažený éterický olej má antibakteriální účinky. Méně známé je, že pomáhá při astmatu, proti kašli a uleví i při menstruačních křečích. Obklad z teplého kmínového čaje zabírá i na bolesti hlavy a tento čaj je též tradičním pomocníkem maminek kojenců s bolavým bříškem – podává se do mléka a stačí malá lžička do jedné lahvičky. Nachystáte ho z rovné lžičky celého kmínu (nebo půl lžičky mletého) a zhruba čtvrtlitru vody.
Hřebíček
Hřebíček je ceněn především pro schopnost dezinfikovat a lokálně znecitlivit. To ho předurčuje být skvělým domácím pomocníkem při bolestech zubů a dásní – většinou se užívá ve formě tinktury, kterou se postižené místo potírá, ale klidně můžete kousat celý. Hřebíčková silice tlumí bolesti kloubů a svalů, a proto se přidává do masážních přípravků.
Výluh – na půl litru vody dejte asi lžíci hřebíčků a nechejte louhovat asi 24 hodin – můžete povrchově použít k léčbě akné či zklidnění pokožky, lze ho i pít pro snížení hladiny cukru v krvi a pro celkové posílení. Chystáte-li se inhalovat při zánětu průdušek, zkuste do horké vody přidat k soli i hřebíček (stačí, aby voněl, tedy asi pět kusů na litr vody). Vodou naředěnou tinkturu upotřebíte i jako účinný repelent proti komárům a klíšťatům.
Majoránka
Trpíte nespavostí, jste nervózní a vystresovaní? Pomůže vám majoránka, ať čerstvá, nebo sušená. Uklidňuje a posiluje nervy – ve středověku ji kořenářky doporučovaly jako lék na nešťastnou lásku. Kromě toho zlepšuje trávení, poradí si s plynatostí, kolikou a průjmem. Protože zvyšuje tvorbu žluči a žaludečních šťáv, hodí se do těžších jídel, která díky ní tělo lehčeji zpracuje.
Má protizánětlivé účinky, takže ji můžete užívat ke kloktání při bolestech v krku, jako obklad na rány a podobně – to pak ve formě čaje, který připravíte z jedné až dvou lžiček sušené bylinky a čtvrtlitru vroucí vody (slijte asi po třech minutách). Snadno připravíte i výluh – ve dvou lžících studené vody máčejte nejméně 24 hodin dvě lžíce sušené bylinky. V běžném množství mohou léčivých schopností majoránky využívat i těhotné ženy.
Pepř
Jedno z nejoblíbenějších koření české kuchyně je pepř černý. Je močopudný a má detoxikační schopnosti. Dokáže osvěžit a vzpružit – rozproudí totiž krev a zlepší tak okysličení celého těla. Umí uvolnit rýmu nebo pomoci s léčbou infekce – a to už jen pouhou přítomností v pokrmu. Tradičně je přírodním afrodiziakem a kromě toho posiluje i chuť k jídlu – podporuje tvorbu slin i žaludečních šťáv. Můžete ho přidat do čaje nebo ho „užít“ v oblíbeném koktejlu Bloody Mary. Aby měl co nejsilnější účinky jako koření i jako lék, je dobré namlít ho těsně před podáváním.
Skořice
Výčet toho, co zvládne skořice, je omračující. Je ovšem nutné říct, že ji musíte užívat dlouhodobě a v přiměřeném množství (tj. kolem tří gramů denně), ideálně ve spojení s medem, který její účinky posiluje.
Skořice – a prý dokonce jen její vůně – má příznivé dopady na paměť, zvyšuje aktivitu mozku a může být prevencí Alzheimerovy choroby. Je silným antioxidantem, má antibakteriální účinky a lze ji zařadit mezi přírodní antibiotika, pomůže i s viry a plísněmi. Mletou skořici by si měli zamilovat všichni, kdo si hlídají krevní cukr nebo je trápí artritida. S jejím přispěním se také z těla rychleji vyplavují nejen škodliviny, ale i sůl, takže se hodí pro pacienty s dnou. Zmenšuje hladinu cholesterolu, čímž se stává i prevencí infarktu a trombózy – také proto, že snižuje srážlivost krve. Kromě jídla si ji můžete přidávat i do čaje nebo kávy – zajímavě doplní jejich chuť.
Které koření používáte v kuchyni nejčastěji? Napište nám!