Článek
Postup
01.
Pokud máte čas kaši chystat o den dříve, namočte hrách přes noc v dostatku vody a ideálně ji aspoň dvakrát vyměňte. Jestli čas máčet hrách nemáte, nevadí: půlený žlutý hrách, na rozdíl od celého zeleného hrachu, uvaříte i bez máčení předem, jen to trvá déle. Namáčení rovněž hrách trochu zbavuje jeho nadýmavosti. Jak upravit luštěniny, aby nenadýmaly?
02.
Hrách zalijte asi 700 ml vody, přidejte oloupaný česnek, bobkový list, nové koření, celý černý pepř a dostatek soli. Přiveďte k varu a na mírném plamenu vařte asi 40 minut doměkka. Podle potřeby dolévejte vodu, aby byl hrách vždy aspoň lehce ponořený.
03.
K uvařenému hrachu přidejte směs koření ras el hanout a římský kmín a nechte lehce spařit. Vyjměte bobkový list, nové koření a pepř. Hrách pak rozmixujte podle chuti úplně nebo jen částečně dohladka. Nechte chvíli odstát.
04.
Plátky uzeného masa osmahněte na oleji. Připravte si cibulku - jak ji udělat opravdu dokonalou a přesně podle svých představ, se dozvíte v článku Několik druhů smažené cibulky.
05.
Než se maso opeče, dokončete kaši. Vmíchejte studené máslo a podle potřeby i teplé mléko, nezapomeňte podle chuti ještě dosolit.
06.
Kaši podávejte ozdobenou smaženou cibulkou, s plátky uzeného masa a několika pikantními okurkami.
Kořenicí směs ras el hanout neodmyslitelně patří k severoafrické a arabské kuchyni. Okořenit si jím můžete třeba kuřecí nugetky. Neobejde se bez něj ani tradiční luštěninová marocká polévka harira – v receptu najdete návod, jak si směs namíchat doma.