Článek
Dnes si lidé chtějí zahradu hlavně užívat a tomu napomáhají systémy, které zjednoduší práci se zaléváním.
Šikovné „koncovky“
U malých ploch se používá hadice, na kterou se připojí některý z ručních postřikovačů, a můžete zalévat. Prodávají se i multifunkční, jež lze kromě závlahy využít také k čištění třeba chodníku. Některé postřikovače nabízejí více vodních režimů, například sprchu, jemnou mlhu, silný proud… Což je pro rostliny důležité (například čerstvě zasazeným prospěje mlha, dobře zakořeněným silný proud). Podobně fungují také zavlažovače, ty však dovedou zasáhnout větší plochu, a můžou nabídnout třeba i postřik do půlkruhu, kruhu, čtverce a podobně.
Pro větší zahrady
Šetřit práci pomáhají ucelené systémy zavlažování, dělí se na nadzemní a podzemní. Výrobci je zpravidla prodávají jako stavebnice, aby si každý mohl vybrat z jednotlivých komponentů ty potřebné a poskládal si zavlažování na míru. Což je zásadní zejména u trávníku, který je na dodávku vody nejcitlivější. Pro přesné dávkování vody ke kořenům dobře poslouží kapková závlaha. Uvolňuje malé množství vody a využívá se například při zavlažování květinových a zeleninových záhonů. Sestavu hadic (potrubí) schová třeba mulčovací kůra, ale voda může protékat i takzvaným neviditelným obrubníkem.
Jde to rovněž bez vás
Pokud chcete ušetřit vodu i své ruce, spolehněte se na automatické zavlažování. Jeho „srdcem“ je programovatelná jednotka. „Tu připevníte na vodovodní kohoutek a nastavíte čas, délku a četnost zavlažování. Systém pak již pracuje zcela samostatně a nezávisle na tom, zda jste doma nebo třeba na dovolené,“ vysvětluje Barbora Čapková ze společnosti Husqvarna.
Automatická závlaha dávkuje vodu přesně a v pravidelných intervalech, čehož ani při nejlepší vůli nelze ručním zaléváním dosáhnout. V případě potřeby se dá ovládat také mechanicky. K některým řídicím jednotkám lze přidat čidlo srážek nebo půdní vlhkosti, pak systém reaguje i na změny počasí (zavlažování se přeruší nebo zastaví).
Automatické zavlažování se nabízí nejen pro zahrady, ale také pro rostliny v nádobách na balkonech.
Další plusy
Za teplého počasí je vhodné zalévat rostliny v době, kdy je půda chladnější – brzo ráno, pozdě večer nebo v noci. „Voda se pak skutečně dostane tam, kam má, protože se méně odpařuje,“ upřesňuje Julie Reicheltová z Fire Garden. Praktické je to i s ohledem na běžné využívání zahrady; zavlažuje se v době, kdy na ní nikdo nepobývá.
Když se řídicí jednotka doplní o rozdělovač, jednotlivé zahradní partie se budou zavlažovat postupně a různě dlouho, s ohledem na potřeby konkrétní výsadby (což si předem naprogramujete). Rozdělovač pomáhá i tehdy, když nelze mít v jeden okamžik v provozu všechny připojené zavlažovače.
Jedna věc je chytrý zavlažovací systém a druhá pak samotná voda. Jakou vodu používáte na závlahu?