Článek
Nebudeme vám mazat med kolem pusy a vynecháme klišé o tom, jak můžete vinyl nosit všechny. Bez diskuze jde totiž o módu, na kterou musíte mít především odvahu. Pokud vás představa super lesklého materiálu nechává chladnými, berte tento článek jednoduše jako vzdělávací okénko na téma (staro)nových trendů. Sledujete vinyl na přehlídkách, celebritách a pohráváte si s myšlenkou, že byste to s tímto materiálem mohly zkusit také? Máte naši plnou podporu!
Ze sprchy až do šatníku
Než se pustíme do jednotlivých kombinací, prozradíme vám něco z historie vinylového oblečení alias PVC, které v podstatě omylem vynalezl v třicátých letech Američan Waldo Lonsbury Semon při výrobě syntetické gumy. Semon při testu na sprchových závěsech zjistil, že je látka voděodolná a vinyl se brzy dostal na pláštěnky nebo deštníky. Módní premiéru si odbyl v šedesátých letech, kdy s materiálem tvořili futuristické looky návrháři Pierre Cardin, André Courréges, Paco Rabanne nebo Mary Quant, která vinylové módě v čele s minisukněmi, šaty i botami říkala „wet look“, tedy mokrý efekt.
Lesk materiálu se využíval také v devadesátých letech, kdy vinyl mládež nosila i na bundách a kalhotách. Inspirací jim tehdy byly nejen přehlídky Jean Paul Gaultiera nebo Yves Saint Laurenta, ale i tehdejší hvězdy showbyznysu, které trend ochotně přejaly.
Vinyl se samozřejmě občas vynořil i v posledních letech, ani zdaleka se ale netěšil takové oblibě, jako je tomu dnes. Podzimní sezona přinesla hotovou revoluci – PVC kalhoty, kabáty i sukně do svého šatníku zařadila většina módních bloggerů a influencerů. Nalákaly je přitom značky jako Saint Laurent (znovu!), Lanvin, Valentino nebo Marni. A už teď vám můžeme prozradit, že vinyl sehraje roli také v trendech pro nadcházející jaro…
Abychom byli fér, musíme zmínit i zjevné nedostatky. Syntetický materiál je neprodyšný, takže se pod ním můžete pořádně zapotit. Stejně tak nepočítejte s tím, že oblečení hodíte do pračky. Nejbezpečnější je otření hadříkem, případně kousek properte jemně v ruce. Teplota vody se obecně doporučuje do 30 °C.
Vinyl pro začátečníky
Pokud je pro vás černá příliš tvrdá, začněte u jiné barvy, jejíž lesk tolik nebije do očí. Třeba u bílé! Bunda s volánky důstojně vystřídá oblíbený křivák a nejlépe bude vypadat s jednoduššími kousky.
Náhrada za klasické slimky
Jestliže jsou součástí vašeho módního života úzké kožen(kov)é kalhoty, nebudou pro vás ty vinylové zásadní změnou. Úzký střih nejlépe vypadá v doprovodu svého opaku – vršek tedy klidně volte objemnější. Ideálním kandidátem je oversized rolák.
Lacl coby bonus
V obchodech natrefíte na nepřeberné množství vinylových sukní, stejně tak se ale můžete přiklonit i k šatům. Naším favoritem jsou ty s laclem, kterým stačí už jen obyčejná bílá košile s límečkem. Pokud zvolíte kratší model, upusťte od podpatků a raději obujte nízké kotníčkové boty.
Nový trenčkot
Přestože na klasický trenčkot nedáme dopustit, i jeho lesklá varianta má něco do sebe! Pamatujte na to, že vinylový kabát je dobré shodit něčím ležérním. Za nás doporučujeme třeba boyfriend džíny a bílé sloganové tričko.
Nepřehlédnutelné kalhoty
Po legínových kalhotách bez kapes a zipu přihodíme tip na klasičtější střih, který ale stejně jako všechno vinylové vyniká svým leskem. Zkrácené kalhoty stylistka doplnila polobotkami a sametovou mikinou, které opět splňuje onu ležérnější formu.
Náš tým
- Styling - Šárka Štursová
- Vizáž - Janka Letková
- Modelka - Barbora Říhová (Unique One)
Co říkáte na vinylovou módu? Nosily byste ji? Napište nám!