Článek
Mixér už dávno nemusí být jen přístrojem, díky kterému uděláte dětem jahodový koktejl, nebo vám pomůže s domácí majonézou. Moderní přístroje toho zvládnou daleko víc a překvapí až neuvěřitelným výkonem – vždyť jejich rychlost strčí do kapsy i formule 1. Jaký ale bude pro vás tím pravým?
Jaký mixér potřebujete?
Záleží na tom, co chcete v mixéru připravovat. Jiný se hodí pro příznivce raw kuchyně a jiný pro někoho, kdo si chce každé ráno nachystat čerstvé smoothie a ideálně si ho vzít s sebou do práce. Vybereme pro vás pár tipů ze základních tří kategorií.
Vysokorychlostní přístroje
Vysokorychlostní přístroje, označované i jako blendery, vynikají vysokým výkonem a počtem otáček. „Vysokorychlostní mixér dokáže díky speciálním nožům a výkonu přenesenému do vysokých otáček – mluvíme o rychlosti až 460 kilometrů v hodině – rozmixovat ovoce a zeleninu až patnáctkrát jemněji než klasický mixér. Díky tomu se z nich uvolní ještě víc živin a organismus je dovede i snadněji využít,“ vysvětluje Dušan Holec, zástupce značky Tefal.
Tento typ mixérů ocení i příznivci raw stravy, jelikož dokáže bez problémů rozdrtit jakékoli ořechy, semínka či pecky. Připravíte s ním nejen lahodně jemné smoothie, ale i polévky, zdravé sorbety dle své chuti. Není pro něj problém rozdrtit led a ořechy, zvládnou připravit domácí arašídové máslo nebo rýžovou mouku. „Bonusem je v případě těchto přístrojů funkce automatického čištění – stačí jen dvakrát stisknout tlačítko a mixér umyje za vás. To velmi usnadní práci po jeho použití,“ upozorňuje Dušan Holec.
Smoothie do kabelky?
Mixérům, které mají ve výbavě odnímatelné nádoby, které lze po ukončení mixování sundat a vzít s sebou jako lahev, se říká smoothie či osobní. Tyto přístroje nemají až tak extrémní otáčky ani výkon jako předchozí typy, ale jsou menší, skladnější a mobilnější. Jsou také daleko levnější. Také vám několik z nich představíme.
Klasické stolní mixéry
Klasické stolní mixéry se také v kuchyni neztratí, protože s nimi lze připravit smoothie, ale i omáčky, polévky, přesnídávky nebo ledovou tříšť. Takové přístroje mohou mít příslušenství v podobě mlýnku nebo sekáčku – jejich nádoba je většinou skleněná, abyste mohli mixovat i velmi horké potraviny. Samozřejmě, že vám nabídneme i pár příkladů z této kategorie.
Proč si pořídit kvalitní mixér?
„Součástí správného jídelníčku by mělo být alespoň 500 gramů ovoce a zeleniny, ideálně různě zpracovaných a rozdělených do pěti porcí. Sklenice 100% džusu či smoothie může skvěle nahradit jednu z těchto porcí, což je dobré vědět, protože ne vždy máte čas nebo náladu na úpravu čerstvého ovoce a zeleniny,“ komentuje nutriční specialista RNDr. Pavel Suchánek.
Jaký mixér byste využili vy? Napište nám!