Článek
Tam, kde máte obývák, jak se patří, tedy nábytkovou sestavu a pohodlnou sedačku, nesmí scházet ani malý konferenční stolek. Ale není jen dekorativním doplňkem. I když bývá někdy hodně maličký, dokáže splnit hned několik praktických funkcí.
Nízký, nebo vysoký?
Výšku stolku určuje především velikost a styl sedačky, ke které je přistavený. Správně zvolený stolek by měl mít odkládací desku zhruba ve výšce kolen sedící osoby. To proto, že slouží jen k odkládání, případně podávání drobného občerstvení, nikoli k servírování hlavního jídla.
Pokud jste podlehli módě japonského sezení na polštářích, váš stoleček bude položen prakticky na zemi anebo bude mít jen minimální nožičky.
Kruh, ovál, či obdélník
Také tvar desky stolku volte s ohledem na provoz své domácnosti. Pokud jste starostliví rodiče malých dětí, zkuste stolek, který nemá ostré rohy – ovál nebo kruh. Z hlediska praktického užívání je ale asi nejvýhodnější stolek obdélníkový. Anebo zvolte dva malé mobilnější čtvercové. Jimi můžete pohybovat podle potřeb svých i vašich hostů.
Velikost plochy stolku volte tak velkou, aby byla přímo úměrná sedačce, a samozřejmě zohledňujte i vaše aktivity. Berte v potaz, že na ni bude třeba bez problému postavit několik šálků kávy a ještě musí zbýt místo na dezertní talířky.
Pro jaký materiál se rozhodnout
Váš stoleček může být takový, jaký si ho jen vysníte – kombinovaný anebo jen jednoduchý. V době ne tak dávno minulé byly k vidění stolky s deskou obloženou keramikou. Na pohled možná praktické, ale hmotnost takového kousku nábytku bývala značná, nehledě na riziko popraskání obkladaček.
Skleněné desky jsou elegantní, ale vyžadují prakticky každodenní péči. A jestliže máte malé děti, také nejsou nejlepším řešením. Skleněné desky bývají často kombinovány s kovovými nohami, někdy se dřevem a výjimečně může být stolek i celoskleněný.
Klasickým dřevem nikdy chybu neuděláte. Je nadčasové, ze své podstaty krásné a hodí se prakticky do každého stylu interiéru. Také kombinování s dalšími materiály snáší víc než dobře.
Kovové jsou v případě stolku zpravidla jen doplňkové detaily, málokdy se můžete setkat se stolkem celokovovým. V kombinaci se dřevem dokáže odlehčit masivní hmotu, se sklem ale často působí chladně. Nejlépe vypadá chrom a nerez v lesklé nebo satinované podobě. V případě zlatých efektů postupujte obezřetně, lehce můžete sklouznout ke kýčovitosti. Měděné nebo mosazné detaily se nejlépe hodí ke starožitnému nábytku.
Na pevných nohách
Kvalitu provedení poznáte na první pohled nejlépe podle zakončení nožiček. Ty dřevěné bývají opatřené kovovou „botičkou", jež dřevo chrání před poškozením. Pro zajištění větší stability můžou být plošky doplněné nastavitelným šroubem, toto řešení se ale vyplatí pouze, pokud stolek nikdy nepřenášíte ani neposouváte. Jistotu absolutní stability budete mít i v případě kvalitně provedeného stolečku trojnohého.
Víc než jen stolek
Pro ty z vás, kteří potřebujete mít něco výjimečného, jsou zde stolky kombinované a multifunkční. Mohou mít například teleskopickou desku, kterou vysunete do výšky a u původně nízkého stolku se pohodlně najíte. Jindy skrývají rafinovanou zásuvku, nebo se dokonce jednoduchým pohybem promění v příruční bar.
Také hřešíte a používáte konferenční stolek jako jídelní stůl?