Článek
Každý rok se v Česku zrecykluje asi 200 tisíc tun plastového odpadu, což je asi třetina z toho, co se u nás vyprodukuje. Víc než polovinu tvoří PET lahve od nápojů, ale pozadu nezůstávají ani umělohmotné příbory, talíře nebo brčka. Jak používání plastů omezit a čím je nahradit?
Proč se vyhýbat plastům
Ideální by bylo, kdybyste vůbec nemuseli o recyklaci nebo likvidaci jednorázových plastů přemýšlet, protože byste je vůbec nepoužívali. Podle statistik totiž slouží průměrně 12 až 15 minut a rozloží se zhruba až za 500 let. Pokud už si občas musíte nějaký umělohmotný výrobek pořídit, pak volte recyklovatelný a na opakované použití, údaj najdete na etiketě.
Chystá se zákaz jednorázových plastů
Od ledna příštího roku by mohlo být zakázáno hned několik jednorázových plastových výrobků. Jde o příbory, talíře, brčka, nápojová míchátka, vatové tyčinky, tyčky k balónkům, nádoby na potraviny a pití z expandovaného polystyrenu a také všechny výrobky z oxo-plastů (s přísadami, díky kterým se s pomocí UV záření a tepla rozkládají přeci jen o něco rychleji). Většinu z nich lze už v této chvíli nahradit.
EKO TIPY PRO ŠIKOVNÉ RUCE
Eco friendly nákupy
Recyklaci a náhradu plastů můžete podpořit i možná trochu netradičně – máme pro vás tipy na výrobky, při jejichž výrobě byla ekologie maximálně zohledněna.
Jak se obejít bez plastů?
Každý z nás by měl omezit spotřebu plastů a vůbec podpořit ekologii – a lze se pro to rozhodnout třeba teď hned.
- Dejte přednost vodě z kohoutku před balenou, pořiďte si láhev z kovu nebo skla pro její přenášení. -
- Používejte při nakupování vlastní eko sáčky a místo igelitky noste síťovku nebo látkovou tašku. -
- Naučte se nakupovat potraviny bez obalu a využívejte refill systém – znovudoplňování. -
- Na jídlo z restaurace si noste vlastní krabičku nebo požádejte o zabalení do papírové. -
- Když budete opravdu chtít, najdete si jistě i vlastní možnosti. -