Článek
Termín černá kuchyně je lidem znám už po staletí. Používali jej již staří Římané, k nám se dostal někdy v průběhu 16. století. V té době se ale pod tímto označením neukrývalo příliš pěkné místo. Jednalo se o prostor v domě, nejčastěji v jeho zadní části, kde stálo otevřené ohniště, později nahrazené sporákem či pecí. Dost často se tu nacházel také kotel, v němž se vyvařovalo prádlo a připravovaly se tu nápoje pro dobytek.
Dnešní podoba černých kuchyní je naštěstí jiná a pokud se vám podaří ji správně rozvrhnout, zkombinovat a osvětlit, působí velmi esteticky, luxusně a neotřele. Co pro to musíte udělat?
Kuchyně propojená s obývákem
To, že černá opticky zmenšuje prostory, není pro nikoho nejspíš žádné překvapení. Hodí se tedy především do prostorných a dobře osvětlených místností. Ideální je do míst s velkými okny či pokud je kuchyň propojená s obývacím pokojem, kde si ji můžete užívat dosyta a limitovat vás bude jen váš vlastní vkus.
Co ale dělat v případě, že nemáte příliš velkorysé prostory a s porcí denního světla jste to také úplně nevyhráli? Do opravdu malinkých kuchyní vybírejte pouze černé doplňky. Hodí se například na stropní svítidla, menší skříňky, spotřebiče a nádobí.
Velkým kuchyním dopřejte dostatek světla a to nejen přirozeného, ale i toho umělého. Pohrajte si s jeho umístěním, přednost dejte svítidlům, která můžete podle potřeby různě směrovat. Přidejte i LED pásky a olemujte s nimi linku, prostor nad pracovní deskou nebo kuchyňský ostrůvek. S šířením světla vám může pomoct i lesklý povrch nábytku a dlaždic, na němž se světlo krásně odráží.
Černo-bílá kuchyň a přírodní materiály
Všeho moc škodí a platí to i pro nadbytek černé, kterou je důležité vhodně kombinovat s jinými barvami. Ač se to může na první pohled zdát příliš nudné, skvělou volbou je spojení bílé a černé. Množství jednotlivých barev přizpůsobte velikosti kuchyně – v menších se soustřeďte na bílou, ve větších dejte přednost černé. Chcete přidat i trochu barev? Skvěle s ní ladí hlavně žlutá nebo červená, ty se ale hodí především do prostornějších místností. Ani v menších prostorech však rozhodně nešlápnete vedle se světlými odstíny univerzální šedé, béžové a mosazné.
Jakými materiály černou doplnit? Na dřez, baterie i spotřebiče se skvěle hodí mosaz či nerez. Kombinujte s přírodními materiály, nejkrásněji vypadá mramor, kámen nebo dřevo. Snažte se ale, aby byly materiály jednotné a držte se jednoho, maximálně dvou.
Lesk, nebo mat do kuchyně?
Váháte nad tím, zda zvolit lesklý, nebo matný povrch nábytku, dlaždic nebo podlah? Pro všechna místa platí stejné pravidlo – matný povrch vypadá lépe v kombinaci s ostatními materiály a barvami, snadno se na něj ale chytají nečistoty, které se z něho navíc odstraňují hůř než z povrchu lesklého. Ten se čistí velmi snadno a většinou jej stačí otřít jemným hadříkem a teplou vodou. Stále se nedaří? Přidejte do vody trošku jemného saponátu nebo octa.
Toužíte po černé podlaze či tmavých obkladech za pracovní linkou a bojíte se, jak to bude s jejich údržbou? Nejprve změřte tvrdost vody. Orientačně vám s tím pomůže jednoduchý trik s mýdlem. Položte ho pod tekoucí vodu a sledujte, jak se tvoří pěna. Čím méně pění, tím tvrdší voda je. K přesnějšímu měření můžete zakoupit snadno dostupné testovací pásky nebo se informovat v místní vodárně. Proč to ale vůbec řešit? Kvůli tvrdé vodě vzniká vodní kámen, který poškozuje spotřebiče, na první pohled působí velmi neesteticky a na tmavém povrchu je hodně vidět.
Jestli jste milovníci této barvy, víte, že černá bytu sluší a ne jenom v kuchyni.