Článek
Pandemie už se dávno postarala o pár nelichotivých statistik. Obecně přibylo rozvodů a mnohem víc se randí on-line. Covid-19 změnil sexuální chování a postaral se i to, že se z ložnic milování ztratilo, nebo naopak se do ní vrátilo. Tedy aspoň v rámci dlouhodobých vztahů. U těch nově vznikajících je to těžší. Hovory přes komunikační platformy a písmenka chatu reálný fyzický kontakt nenahradí, ale když už k nějaké intimnější schůzce dojde, měla by být na prvním místě především ochrana. Ne, teď zapomeňme na roušky, respirátory a dezinfekce, ale přejděme rovnou k věci – do kalhot.
Strach z nákazy? Ani náhodou!
Obecně se předpovídalo, že se používání kondomů během pandemie spíš zvýší. V době, kdy se nikdo a ničím nechce nakazit, je to nanejvýš rozumný předpoklad. Jenže skutečnost je jiná. Nová studie publikovaná v časopise Sexologies zkoumala předpandemickou a současnou úroveň používání ochranných pláštěnek u vzorku 149 heterosexuálních dospělých Australanů, přičemž data byla shromážděna mezi květnem a červnem 2020. Výsledky ukázaly celkový pokles frekvence nasazování prezervativu během sexu, ať už respondenti spali s někým novým, nebo staronovým, kupříkladu s expartnerem.
Když to zaznamenal americký sociální psycholog Justin Lehmiller z Kinseyho institutu, přimělo ho to zkontrolovat své vlastní statistiky. Podíval se na údaje shromážděné mezi březnem a dubnem 2020 a na základě výpovědí 2 000 dospělých Američanů vyhodnotil podobný vzorec.
Zodpovědní nevěrníci?
V průměru respondenti uváděli používání kondomů v 63 % při vaginálním nebo análním styku před pandemií ve srovnání s 56 % případů od začátku pandemie. Jedinou výjimku tvořili lidé, kteří na sebe prozradili, že v současné době souloží s více než jednou osobou. Tihle polygamisté a nevěrníci před pandemií kondom vyndali ve 45 %, ale po vypuknutí celosvětové hrozby už to bylo v 64 % případů. Záměr je jasný: pokud udržujete poměr s někým dalším a nechcete, aby se na to skrz svědění v rozkroku přišlo, radši se chráníte.
Novodobá ruská ruleta v praxi
Justin Lehmiller podotýká, že se nejedná o nějaký masivní pokles užívání, nicméně i tak je škoda ochrany, která „padne vedle“. Skočit do postele s někým, jehož sexuální minulost a aktuální zdravotní stav je neznámý stejně jako to, proč sám to malé latexové nic nevytáhne, připomíná nejnebezpečnější hazardní hru na světě: ruskou ruletu. Hráč vloží jeden náboj do revolveru, protočí bubínek, přiloží hlaveň ke spánku a stiskne spoušť v naději, že zbraň nevystřelí.
Čínští vědci přítomnost covidu-19 objevili ve vzorcích spermatu, moči, stolice i slin. K tomu si přičtěte riziko nákazy dalším virem. Takový herpex simplex způsobující puchýřky v pochvě, na stydkých pyscích, v konečníku i na děložním čípku na pohodě moc nepřidá, navíc má tělo o zdravotní problém a zátěž navíc. A to zdaleka nejsou jediná rizika.
Důvody neznámé. Jak to bude dál?
Výzkumníci z výše zmíněného Kinseyho institutu plánují další šetření a chtějí prozkoumat vývoj situace. Zajímají je také vedlejší faktory, třeba to, zda lidé mají v době omezené obchodní činnosti k prezervativům dobrý přístup. Již teď však varují, že se podíl nechráněného sexu v průběhu pandemie poněkud zvýšil, což vyvolává obavy z možného nárůstu pohlavně přenosných chorob. Mezi nejčastější pak patří chlamydie, syfilis, kapavka, kvasinkové infekce, ale i HPV a HIV způsobující nemoc AIDS. Trochu vysoká daň za jedno zasunutí penisu, co říkáte?
Podobné je to i v Česku. V době koronaviru stoupl skoro o polovinu počet lidí, kteří se léčí se syfilidou.