Článek
Ať už se chystáte zařizovat pokoj pro čerstvého školáka, nebo chcete udělat radost lehkým „upgradem“ svým dospívajícím potomkům, inspirujte se následujícími tipy.
Pokud jste svým potomkům v minulosti zařídili pokoj co nejvíc nadčasově, aby v průběhu jejich růstu a dospívání nebyly nutné žádné velké změny, čeká vás celkem snadná práce. A pokud ne, pak vězte, že klíčem je především univerzální nábytek v jednoduchém designu, který může „růst“ s dítětem. O osobité ladění a vhodné detaily pro daný věk se postarají textil a další doplňky i dekorace.
Alfa a omega pro studium
Že klíčovými prvky jsou při nástupu do školy psací stůl a židle, asi netřeba zdůrazňovat. Ale jaké parametry by měly splňovat?
Mimořádnou pozornost si zaslouží především výběr pracovní židle. Ta by měla být výškově nastavitelná tak, aby si dítě mohlo vždy, když povyroste, upravit správný poměr mezi sedákem a deskou pracovního stolu. Jen tak bude sedět rovně, nebude se hrbit a bude mít dostatek pohodlí na práci. Praktické je, když má židle také područky a polohovatelnou, nebo alespoň pružnou opěrku. Síťované provedení navíc brání pocení zad.
Pracovní stůl má poskytovat dostatek místa na práci, ale také na ukládání sešitů, učebnic, psacích potřeb a dalších pomůcek. Pokud úložný prostor nemá, lze ho alternativně doplnit úzkým regálem nebo pojízdným kontejnerem.
Co se týče designu, je dobré vsadit právě na jednoduchost a univerzálnost, protože INdividuální preference dítěte se rychle mění. Vyplatí se sázka na béžovou, bílou, šedou i přírodní dřevodekor.
Místo pro relax
Stejně jako k životu školáka patří učení, měl by zahrnovat také odpočinek. Zejména teenageři ocení závěsná křesla či pohodlné sedací vaky (bean bagy), nebo alespoň dostatečně prostornou postel chráněnou přehozem. Umožní svému majiteli odpočívat při poslechu hudby nebo klábosení s přáteli.
Tip na závěr: Už nějakou dobu se ví, že dlouhé sezení nám hodně škodí. Nenuťte proto dítě, aby se učilo a psalo úkoly v kuse. Naopak ho motivujte, aby se každou chvíli protáhlo, a připravte mu proto v pokoji nebo jinde doma vhodné prostředí, třeba malou tělocvičnu. V případě domu se zahradou ho na chvíli „vyžeňte“ ven, a to i v zimě. Pobyt a hlavně pohyb na čerstvém vzduchu je zdravý, posiluje imunitu, zlepšuje koncentraci i kvalitu spánku.