Článek
První vrstva oblečení přímo na těle by měla být zvolena podle plánované aktivity. Pokud se při pohybu hodně zapotíte, například při běhu nebo jízdě na kole, sáhněte po syntetických materiálech, které rychle schnou a odvádějí pot. Na turistiku, cestování nebo lezení jsou lepší přírodní materiály jako merino vlna nebo bambus. Ty jsou příjemné na nošení, odvádí vlhkost a tolik nepohlcují pachy, což je ideální na delší cesty, kde není možnost častého praní.
Druhá vrstva - izolace, která zahřeje
Izolační vrstva má za úkol udržet teplo, které tělo vyprodukuje, a zároveň odvádět vlhkost. Materiály jako merino vlna skvěle hřejí, ale jsou o něco těžší a vlhké ztěžknou ještě víc. Naopak polyesterové materiály vás mohou chránit i proti větru, přičemž zůstanou lehké. Při výběru střední vrstvy také myslete na správnou velikost. „Příliš malé oblečení omezuje pohyb, zatímco velké na těle visí a ztrácí funkčnost,“ varuje odbornice Martina Krestýnová ze společnosti Ardon.
Svrchní vrstva - ochrana před větrem a deštěm
Svrchní vrstva oblečení by měla plnit tři hlavní funkce: chránit před deštěm, větrem, ale zároveň i odvádět pot. Důležité je, aby hodnoty vodního sloupce a prodyšnosti byly v rovnováze. Pro běžné podmínky v Česku postačí softshellová bunda a kalhoty s vodním sloupcem a prodyšností kolem 5 000. Při výstupu na vyšší vrcholy jako Sněžka tak bunda zajistí prodyšnost a ochranu před deštěm. „Prodyšnost by měla být do určité míry shodná s vodním sloupcem,“ zdůrazňuje Krestýnová. Vyšší hodnoty vodního sloupce se hodí hlavně u kalhot, třeba pro malé děti, které se cachtají v loužích.
Lehká vrstva pro každou situaci
V každém ročním období je praktické mít po ruce lehkou izolační vrstvu, která vás zahřeje, kdykoliv je to potřeba. Prošívaná bunda s tepelnou výplní je ideální volbou, protože udrží teplo a chrání i před větrem. Její hlavní výhodou je rychlá schopnost zahřátí, ať už během pauzy na vrcholu kopce nebo večer při sezení u stanu.
Kvalitní výrobce je základ
Při výběru outdoorového oblečení je klíčové vědět, pro jakou aktivitu ho potřebujete. „Půjdu jen na procházku, nebo polezu po skále? Pojedu na kole? Oblečení je vyvíjeno podle zamýšleného využití,“ vysvětluje Krestýnová. Důležité je vybírat značky, které své výrobky testují v reálných podmínkách. Tím je zaručena jejich pevnost, elasticita a odolnost vůči opotřebení. Takové oblečení odolá žmolkování, neroztrhne se při námaze a dlouhodobě splní svůj účel.