Článek
Zhoubný novotvar prsu byl druhým nejčastějším zhoubným novotvarem v ČR v letech 2018–2022. Naštěstí úspěšnost léčby žen s rakovinou prsu stoupá.
„Ve statistikách vidíme úspěch screeningového programu karcinomu prsu, kde významně roste míra pětiletého přežití. Kdybychom srovnali začátek 90. let s analýzou periody 2020–2022, vidíme, že s prvním a druhým stadiem karcinomu prsu přežívalo v 90. letech 81 % žen. Teď je to téměř 100 %. U třetího stadia, což už je považováno za pokročilé onemocnění, to bylo 60 %, nyní je to 97 %. A u čtvrtého generalizovaného stadia pět let přežívalo 30 % nemocných proti současným 43 %,“ popisuje prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA, přednosta Onkologické a radioterapeutické kliniky FN Plzeň, děkan Lékařské fakulty v Plzni a místopředseda České onkologické společnosti (ČOS).
Ženy po karcinomu prsu léčí i pohyb
Díky rostoucí účinnosti moderní léčby přežívá onemocnění stále více žen. Do popředí se tak dostává i kvalita života pacientek během léčby a po ní.
„K návratu do života jednoznačně pomáhá i pohyb, který nejenže zvyšuje kondici nemocných, zlepšuje jejich náladu a snižuje váhu, ale umí také v mnoha případech oddálit případný návrat nemoci,“ popisuje prof. Petra Tesařová, přednostka Ústavu radiační onkologie na Bulovce a členka výboru České onkologické společnosti (ČOS).
Větší důvěra ve fyzické schopnosti i lepší hybnost ramene
Zhoubný nádor je v mnoha případech nesprávně kontraindikací k rehabilitační péči. To chce změnit Česká kooperativní skupina pro léčebnou rehabilitaci v onkologii. Její členkou je i profesorka Tesařová: „Hlavním úkolem onkologické léčby je zničit a zastavit nádorové onemocnění a pacienty uzdravit. K tomu jako nedílnou součást chceme využít evropské a světové zkušenosti s prospěšností a bezpečností rehabilitace, která by se měla stát součástí komplexní podpůrné léčby onkologických pacientů. Ukazuje se, že fyzioterapie významně zlepšila funkci plic, celkový fyzický stav po léčbě, pohyblivost ramene a zvýšenou důvěru ve své fyzické schopnosti.“
Důležité je začít včas
Ženy se zkušeností s karcinomem prsu se často dostávají na fyzioterapii až s velkým časovým odstupem. „Některé se s fyzioterapeutem setkají až při lázeňské péči, což je asi devět měsíců po léčbě. Jenže čím dříve žena po operaci zahájí rehabilitaci, tím je účinnější. Včasná intervence může výrazně snížit riziko vzniku komplikací a zlepšit kvalitu života pacientek,“ dodává Mgr. Petra Holubová, fyzioterapeutka se zaměřením na onkorehabilitaci.