Článek
Můžete se samozřejmě zahalit do oblaku některého z kupovaných repelentů, ale jestli si chcete raději pomoct „bez chemie“ a zároveň o dost příjemněji, nabízíme vám pár zajímavých tipů na odpuzovače či lapače hmyzu. Určitě oceníte, že jsou všechny levné, za chvilku připravené a stejně účinné jako ty z obchodu.
Proti mouchám vodou
Plná kuchyň much? To není nic, oč byste stáli. Jak ale zajistit, aby k vám nelétaly? Lze to za pomoci sítí v oknech a dveřích, ale také malou lstí. O mouchách je známé, že se raději vyhnou místům, kde jsou pavučiny. Ne, nebojte se, neradíme vám, abyste si vysadili do bytu pavouky a motivovali je k předení pavučin. Stačí, když kolem oken a dveří umístíte obyčejný plastový sáček naplněný vodou. Mihotání světla ve vodě totiž mouchám velmi připomíná odrazy světla od pavučiny a raději se jim vyhnou.

Sáček s vodou zavažte provázkem nebo gumičkou a pověste tak, aby v případě protrhnutí voda nic nepoškodila. Sáček s vodou lze nahradit zavěšením cédéčka, které také hází odleskyFoto: Tomáš Rubín
Bylinkové repelenty
Komáry, ale také mouchy a klíšťata spolehlivě zaženou pro nás příjemné vůně bylinek a koření, a proto je využijte při výrobě účinných odpuzovačů.
Intenzivně vonící repelent (třeba ze směsi rozmarýnu, levandule a máty) lze vyrobit ze sušených nebo čerstvých rostlin. Dvě lžíce bylinek zalijte vroucí vodou (poměr je 1 : 10, tedy 100 g bylinek na litr vody) a nechejte vylouhovat. Pak slijte a v poměru 3 : 1 dolijte čistým alkoholem, například vodkou. Dejte do rozprašovače a je hotovo.
Delší přípravu vyžaduje prostředek z hřebíčku: asi 15 hřebíčků naložte na dva týdny do 100 ml čistého alkoholu. Po vylouhování přelijte do rozprašovače a používejte – hřebíčkové aroma se nelíbí obzvlášť klíšťatům.

Repelenty dejte do tmavé sklenky či plastové nádobky s rozprašovačem, kde vydrží klidně celou sezonuFoto: Tomáš Rubín
Past na komáry
Jak se postarat o to, aby o vás komáři nestáli? Co jim nabídnout přímo neodolatelnou vůni, ve které se utopí! Právě takovou vyrobíte z vody, hnědého cukru a trochy sušeného droždí. Směs dejte do lapače vyrobeného z plastové lahvičky: rozřízněte ji vpůli, horní část s hrdlem vložte dovnitř spodní části hrdlem ke dnu. Na dno nalijte cukrovou vodu s droždím a nastražte do místa ve svém dosahu – lákavá past bude vábit komáry, kteří by jinak šli po vás.

Lapač by měl být ideálně z neprůhledné lahve. Pokud není, tak ho nabarvěte nebo na něj nalepte neprůhlednou lepenkuFoto: Tomáš Rubín
Svícen s vůní
Hezký a hmyz odpuzující svícen snadno vyrobíte ze sklenice, vody, bylinek (rozmarýn a máta), čerstvého citronu a limetky a levandulového esenciálního oleje.

Aby se vůně šířily kolem, položte na hladinu plovoucí svíčku a zapalte ji. Bylinky a citrusy ve vodě vydrží asi týden, pak je vyměňte za čerstvéFoto: Tomáš Rubín
Kokosový odpuzovač
Do okna, kudy by mohly vletět mouchy, můžete postavit účinný odpuzovač vyrobený z kokosového oleje a levandule – je jedno jestli sušené, čerstvé, nebo éterického levandulového oleje. Obě suroviny smíchejte a nalijte do misky. Jen dejte pozor, aby nebyla v dosahu záclon či závěsů, aby se nezamastily.

Teplem se bude z kokosového oleje uvolňovat levandulová vůně a odradí hmyz od návštěvy vašeho bytuFoto: Tomáš Rubín
Lapač vos
Vosy láká sladká vůně, takže jim jí nabídněte takovou porci, aby neodolaly – ideální je použít sirup, limonádu, ale klidně i med s vodou. Vše dejte do nádoby s úzkým hrdlem: vosy najdou cestu dovnitř, ale velmi obtížně se dostávají ven, většinou se utopí.

Jestli láhev zavěsíte třeba na fasádu, dejte ji tam, kde do ní nebude pršet, jinak byste si mohli na domě udělat nejen ošklivé fleky, ale i přilákat hmyz, o který nestojíteFoto: Tomáš Rubín
Svíčka v citronu
Při přípravě letních nápojů jistě používáte i spoustu citronů – tak je tentokrát nekrájejte na plátky, ale vydlabejte jejich dužinu a vyrobte si z kůry mističky, do kterých vlijte voňavý vosk.

Do mističek z citronové kůry nalijte rozpuštěný včelí vosk smíchaný s levandulovým olejíčkem a sušenou levandulí. Její vůně se postará o to, aby se místu nepříjemný hmyz vyhnulFoto: Tomáš Rubín
Hřebíčková limetka
Netroufáte si na výrobu vonné svíčky? Existuje ještě jednodušší metoda, jak bojovat s hmyzem vůní, tak ji využijte. Potřebujete jen limetky a hřebíček.

Stačí jen rozpůlit limetku a zapíchat do ní hřebíček. Budete překvapeni, jak intenzivní vůni tím vyrobíteFoto: Tomáš Rubín
Voňavé okno
Spíte v létě rádi při otevřeném okně, ale nechcete řešit komáry a mouchy? I zde můžete do boje zapojit nejrůznější bylinky a rostliny. Osázejte jimi truhlíky nebo je pěstujte v květináčích na parapetu. A jestli ani jedno z toho nemáte, postavte do okna vázu plnou čerstvé či sušené levandule.

Klasikou jsou již zmiňované vonné druhy, jako je rozmarýn, máta, levandule, ale hodí se i afrikány či molice – jak vidíte, v truhlíku jim do docela slušíFoto: Tomáš Rubín
BOJ S OTRAVNÝM HMYZEM NENÍ BEZNADĚJNÝ
Jak bojujete s hmyzem vy? Zkoušeli jste vyrobit domácí repelent? Napište nám!