Článek
Kolik z nákupní ceny za ovoce a zeleninu nakonec skončí na vašem talíři? Zajímalo nás, co vlastně zbude, když všechno oloupete, zbavíte pecek, semínek a dalších na jídlo nevhodných částí.
Rozhodně vám nechceme nákupy v zelinářství či na trhu nějak znechutit, nebo vás od nich dokonce odradit! Jen je praktické si situaci uvědomit a třeba pro „odpad“ najít ještě další využití než ho prostě hodit do koše. V malém redakčním testu jsme tedy oloupali a očistili osm druhů ovoce a zeleniny, které v této době možná také pravidelně nakupujete.
Pomelo
Největší citrusový plod, trochu připomínající grep i pomeranč zároveň, může mít úctyhodné rozměry a hmotnost klidně i kolem kilogramu. Ovšem jeho slupka je velmi silná a na dužinu, bohatou na sodík, draslík a četné vitaminy, už toho moc nezbývá. Pomelo se prodává na kusy, ne na váhu. Náš plod stál 32 Kč a vážil 820 g, takže cena za kilogram byla v tomto případě 39 Kč.
Hrášek
Doba, kdy je možné koupit čerstvý neloupaný hrášek, není dlouhá. Právě proto mu možná také podlehnete, i když je dopředu jasné, že platíte hlavně za slupky. U doma pěstovaného cukrového hrachu lze využít i ty – hrášek nemusíte loupat, ale dá se jíst i připravovat celý. U toho z obchodu to ale neplatí, takže slupky musejí pryč. Do sáčku v obchodě jsme dali pár hrstí lusků – ve výsledku to bylo 560 g: cena byla 33 Kč, kilogram tedy stál 59 Kč.
Meruňky
Meruňky jsou tradiční letní ovoce. Jsou vynikající a navíc obsahují železo, množství vitaminů a draslík, který je důležitý pro srdce i nervy. Kromě blahodárných přínosů pro tělo vás ale potěší i tím, že co za ně zaplatíte, to si i užijete. Odpadu z meruněk je totiž velmi málo – jen pecky a ty jsou, jak se ukázalo, dost lehké. Čím jsou plody zralejší a měkčí, tím víc dužiny na peckách ulpívá, ale ani tak z nich moc netratíte. Z volně ložených meruněk jsme vybrali deset nejhezčích – bylo jich 600 g: zaplatili jsme 36 Kč, za kilogram tak chtěli 59,90 Kč.
Banány
O banánech se říká, že to jsou energetické tyčinky ve slupce – obsahují tři druhy přírodních cukrů, takže dodají energii během chvíle. Kromě toho jsou zdrojem spousty vitaminů, antioxidantů a hořčíku. Jsou dostupné po celý rok a cena se pohybuje většinou kolem 30 Kč za kilogram. Trs banánů se čtyřmi kusy vážil 550 g a zaplatili jsme za něj necelých 16,50 Kč: cena za kilogram byla 29,90 Kč.
Paprika
Červená paprika je nejen výborná na chuť, ale obsahuje i antioxidanty a víc vitaminu C než citron. I proto se vyplatí do ní investovat – tím spíš, že i když ji zbavíte semínek i stopky, zbude ještě valná část pro konzumaci. Dva kusy papriky vážily 410 g a zaplatili jsme za ně 29 Kč, kilogram stál 69,90 Kč.
Avokádo
Avokádo si pomalu našlo své místo na našem jídelníčku. Je vynikající, dá se používat jak pro luxusní oživení salátů, tak pro přípravu rostlinných pomazánek. Organismu dodá víc než dvacet vitaminů a spoustu nezbytných minerálů: draslík, železo, hořčík, zinek… A také samozřejmě ony tolik vychvalované „zdravé tuky“. Mnohé z vás od nákupu zeleného plodu možná odrazuje to, že najít v obchodě „tak akorát“ zralý, je někdy umění. Odrazovat může i cena – nikoli za kilogram, ale za kus. My jsme za dva kusy s hmotností 490 g zaplatili 59,80 Kč – v přepočtu by tedy vyšlo kilo na 122 Kč.
Pomeranče
Pomeranče jsou oblíbeným druhem ovoce, ačkoliv jejich loupání může někdy představovat skutečnou výzvu. Čím tenčí slupku mají, tím s ní můžete více zápasit. Koupě šťavnatých citrusů se rozhodně vyplatí – kilogram vyjde většinou kolem třiceti korun a jejich chuť i obsah vitaminu C, draslíku a flavonoidů vám trochu snahy vynahradí. Sedm kusů pomerančů vážilo 1050 g a zaplatili jsme za ně 31,50 Kč, kilogram byl tedy za 29,90 Kč.
Meloun
Málokteré ovoce symbolizuje prázdniny a léto tolik jako právě meloun. Tato nejsladší zelenina obsahuje nezanedbatelné množství vitaminu C a hned několik vitaminů ze skupiny B. Navíc je meloun – díky tomu, že má kolem osmdesáti procent vody – skvělý pro uhašení žízně. Náš menší meloun vážil 2300 g, stál 45,80 Kč: za kilogram jsme tedy zaplatili 19,90 Kč.
Závěr
Slupky, pecky, semínka… Někdy je to valná část toho, co v obchodě zaplatíte, v našem případě byl nejztrátovější hrách, jehož slupky tvořily 57 procent toho, co jsme koupili. Právě proto byste se měli zamýšlet nad tím, zda nemůže mít tento odpad ještě nějaké využití. Většina se hodí do kompostu, ale posloužit mohou i jinak:
- slupky od banánů - louhujte je pár dní ve vodě a tou pak zalévejte květiny, je to skvělé hnojivo, celé slupky dávejte do kompostu nebo je využijte jako čisticí prostředek
- pecka z avokáda - do poloviny ponořená ve vodě rychle vyklíčí a můžete si z ní vypěstovat krásnou rostlinu
- slupky z citrusů - sušte je nebo vyvařte a provoňte si přitom byt, strouhaná sušená kůra z bio citrusů se hodí do těsta nebo na ozdobu dezertů
- slupky od melounů - lze je využít jako pasti na slimáky na zahradě - stačí je naplnit pivem a položit do díry tak, aby do nich mohli slimáci vlézt
Ztráty, které mohou vzniknout při loupání a čištění zeleniny a ovoce, můžete zmenšit nejen s pomocí různých škrabek či loupačů, ale i fíglů, které práci s tím spojenou ulehčí. Když se naučíte rychle a jednoduše loupat ovoce i zeleninu, ušetříte čas i peníze.
PŘI VYUŽITÍ „ODPADU“ SE FANTAZII MEZE NEKLADOU
Které ovoce či zeleninu máte v létě nejraději? Napište nám!