Článek
Jogurtové nápoje a různé „džusíky“, to je velmi častá výbava maminek, které vyrážejí s dětmi do parku. Nebo si je možná kupujete jen tak do tašky nebo do auta. Mnozí po nich sáhnou častěji než po slazených či kolových nápojích – s pocitem, že volí tu zdravější variantu. Je to ale pravda? Právě na to jsme hledali odpověď a podívali se na složení a obsah cukru několika takových nápojů.
Sacharidy, nebo cukry?
Pokud budete na přebalu hledat obsah cukrů, najdete je jako podsložku obsahu sacharidů. Co jsou sacharidy a co cukry (9 zdravějších alternativ cukru)?
Cukry jsou součástí skupiny sacharidů. Jde o tzv. „dlouhé cukry“, tedy ty, které se rozkládají pomalu, nebo dokonce vůbec (jako vláknina, která mezi ně také patří). Pod označením cukry se uvádí obsah tzv. „rychlých cukrů“, tedy monosacharidů a disacharidů, které jsou snadno rozpustné ve vodě, v těle se rychle rozloží a dodají mu rychle energii. Patří sem glukóza, fruktóza a sacharóza.
Podle Světové zdravotnické organizace je doporučená denní dávka sacharidů 330 g pro ženy a 430 g pro muže, cukrů by ženy měly sníst maximálně 25 g a muži do 50 g denně.
Kolik cukru vypijete?
Koupili jsme nápoje, po kterých sáhnete jako po „mobilních“, tedy těch do tašky, s obsahem do 500 ml. Zajímalo nás, kolik je v nich cukrů a přepočítali to na celé balení. Dozvíte se také, kolik to je v přepočtu na pětigramové kostky cukru.
Je v minerálce cukr?
Do první skupiny jsme zařadili minerálku a vody s ovocnou šťávou. Právě u nich byste asi moc cukru nečekali, takže výsledek překvapí. Ačkoli jsme se zaměřili na cukry, všímali jsme si i podílu ovocné šťávy, kterou se v názvu výrobce chlubí – ve složení jí najdete jen 0,1 %! Kubík Waterrr je slazen třtinovým cukrem, což je sice vnímáno jako zdravější varianta cukru, ale i tak se stále do cukrů počítá.
Jsou mléčné nápoje dietní?
Jogurtové a mléčné nápoje nejsou opravdu nic, co by ve vás mělo vzbuzovat dojem dietního nápoje. Pokud si je chcete dopřát, berte je jako plnohodnotné jídlo, alespoň co se do porce energie týče. Jestli je kupujete dětem, možná by nebylo od věci si připravit podobný nápoj doma smícháním mléka či vody a jogurtu, s přidáním rozmačkaného čerstvého ovoce. Mléčný tuk a přirozená sladkost ovoce by jim také dodaly rychlý cukr, ale měli byste jistotu, že tam není nic navíc (jaké mléčné výrobky jíst, když hubnete?).
„V ochucených jogurtových nápojích je například i guma či škrob, což snižuje obsah základních živin i prospěšných látek. Také se v nich objevují éčka a aromata,“ upozorňuje výživová specialistka Hana Střítecká ze sdružení Fér potravina a doporučuje proto složení sledovat a vybírat si podle něj.
Ovocné nápoje nejsou dieta
Další jsou nápoje ovocné. V džusech a ovocných šťávách je obsažen přirozený cukr z ovoce a k tomu jsou zdrojem vitaminů a minerálních látek (pít, nebo nepít bublinkové nápoje?). „Patří do zdravého jídelníčku, ale nikoli jako doplnění pitného režimu. Sklenice ovocné šťávy je počítána jako porce ovoce. Pít byste je měli s mírou a nejlépe naředěné vodou. Přidané cukry neobsahují pouze džusy označené jako 100%, ať jde o čerstvou lisovanou šťávu nebo džusy z ovocného koncentrátu. Jinak obsahují ovocné nápoje nebo nektary velké množství přidaných cukrů,“ vysvětluje Hana Pávková Málková ze společnosti STOB.
Co tedy pít?
Pokud si hlídáte příjem cukru, měli byste si vždy vybírat takové nápoje, které ho obsahují méně než 5 g na 100 mililitrů. Kupované ovocné šťávy a ochucené nápoje lze nahradit obyčejnou vodou (jak poznáte, že málo pijete), do které přidáte bylinky nebo pro okamžitou či rychlou spotřebu i rozmixované ovoce. Jogurtové a mléčné nápoje lze velmi snadno připravit doma z mléka či vody a jogurtu, také případně s přidáním rozmixovaného ovoce. V obou případech získáte nápoje zcela bez přidaného cukru, jen s obsahem toho přírodního.
Pijete ochucené šťávy, nebo dáváte přednost vodě?