Článek
Nesejde na tom, jestli právě rekonstruujete celou koupelnu či kuchyni, zařizujete úplně novou nebo jen potřebujete doladit pár detailů. Pokud je výměna vodovodní baterie na vašem seznamu plánovaných aktivit, je dobré si předem ujasnit, jaké údaje se vám při koupi vyplatí sledovat. Víme, které to jsou.
1. Způsob montáže
Jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru vodovodní baterie je způsob montáže. Jak jejich název napovídá, nástěnné se umísťují na zeď nad dřezem, umyvadlem, vanou či bidetem. Je důležité si u nich pohlídat rozestup vodovodních trubek ve stěně, tedy rozteč. Ta bývá nejčastěji 150 mm, ve starších domech a panelácích to může být 100 mm.
Druhou možností jsou stojánkové baterie umístěné přímo na daném zařízení. K dostání jsou jednootvorové a víceotvorové, přičemž u druhé varianty nejsou kohoutky součástí baterie. Před její koupí budete muset přeměřit rozměr otvorů pro baterii i pro odtok vody.
Třetí variantou je podomítková baterie, jež se umisťuje nad zařízení a jejíž technika se ukrývá za omítkou či obklady. Výhodou je, že vám ušetří místo a vypadá elegantněji, budete ovšem potřebovat podomítkové montážní těleso od stejného výrobce. Přestože bez něj baterie nemůže fungovat, většinou se musí dokoupit zvlášť.
2. Materiál těla i kartuše
Při výběru baterie si pohlídejte, že je její tělo vyrobené z kvalitního materiálu. Vhodná je zejména nerez s chromovou úpravou, mosaz a její slitiny. Velkou předností mosazi je, že je k dostání v různých povrchových úpravách, od matných a lesklých přes chromované až po barevné. Tyto úpravy kvalitu materiálu nijak neovlivní a snáze se umývají i udržují.
Nezanedbávejte ani materiál kartuše, tedy mechanismu, který míchá teplou a studenou vodu. Aby vám vydržel co nejdéle, vyhněte se levným plastovým materiálům a vsaďte na ty keramické. Neméně důležitá je i správná montáž, jíž byste měli svěřit někomu zkušenějšímu nebo rovnou odborníkovi.
3. Způsob ovládání
Podstatný je i způsob ovládání baterie. V minulosti patřily mezi nejvíce populární kohoutkové baterie, dnes jsou však na ústupu a najdete je hlavně v retro a vintage kuchyních a koupelnách. Kvůli tomu, že je u nich nutné nastavovat teplotu vody ručně, mají ze všech typů zdaleka největší spotřebu.
Pákové baterie oproti nim ušetří až třetinu spotřeby, lépe těsní a snáze s nimi nastavíte nejen teplotu vody, ale i její proud. Jen je u nich opravdu zásadní, abyste si pohlídali kvalitu kartuše.
Ještě šetrnější je termostatická baterie, jejíž úspora je oproti té kohoutkové až poloviční. Má v sobě zabudovaný termostat, na němž si nastavíte požadovanou teplotu a ta se vám při každém použití téměř okamžitě pustí. Nevýhodou je, že pokud chytí vodní kámen, může termostat zatuhnout. Své místo by si měly najít především v domácnostech s malými dětmi, jimž díky nim při puštění vody nehrozí opaření.
4. Šikovné funkce
Jakmile máte základní kritéria rozhodnutá, přichází čas na ta doplňková. Sem patří například různé speciální funkce a vlastnosti, jako je bezdotykové ovládání, technologie pro úsporu vody nebo třeba ošetření povrchu, aby po dlouhé roky zůstal zářivě lesklý a odolnější vůči poškrábání.
V kuchyni pak můžete ocenit také výškově nastavitelné a polohovatelné rameno, případně baterii s vytahovací hadicí. Tyto varianty vám usnadní mytí různě velkého nádobí. A jestli máte dřez přímo pod oknem, nezoufejte. K dostání jsou sklopné či zasouvací baterie, které můžete při otevírání okna ohnout.