Článek
Aorta je největší a nejdelší tepna a každá její porucha má závažné důsledky pro celé tělo. Koarktace aorty představuje pět až osm procent vrozených srdečních vad a je dvakrát častější u chlapců než u dívek. Je to stav, kdy je aorta zúžená a srdce je tím pádem přetěžováno, protože musí vydat více sil na to, aby se do těla dostal dostatek okysličené krve. Existuje i získaná koarktace v dospělém věku.
Příznaky zúžené aorty
Zúžení vytváří překážku pro proud okysličené krve – srdce pumpuje proti příliš úzkému místu a je tím neustále přetěžováno, což časem vede k srdečnímu selhání (projevuje se bolestí na hrudi, dušností, otoky, slabostí a zvýšenou únavou). Zúžení aorty způsobuje, že je dolní polovina těla nedostatečně prokrvená, přičemž horní polovina je krví zásobena normálně, ovšem zvyšuje se v ní krevní tlak a tím i riziko vzniku mozkové příhody.
Naopak v dolní polovině těla dochází k nedokrvení střev, což může způsobit bolesti břicha po jídle a střevní záněty – jedná se o tzv. břišní, abdominální angínu, což je podobná nemoc jako angina pectoris, jen se nerozvíjí u srdce, ale v břišních tepnách. Tepny v dolních končetinách jsou také zúžené, což způsobuje bolest a studené nohy. Nemocný může pociťovat také bolesti hlavy.
Projevy u dětí a novorozenců
Vážnější forma onemocnění se projeví brzy po narození: varováním by měl být nehmatný nebo slabý pulz v dolních končetinách a nízká frekvence močení. U starších dětí, kdy postižení nebývá tak velké a žijí s ním mnoho let, může být první známkou vysoký krevní tlak a srdeční šelest. Lékař obvykle naměří na horních končetinách vysoký tlak a na dolních nízký.
Vyšetření a léčba
O potížích se zúžením aorty nemusí pacient mnoho let vědět, někdy se na něj přijde až náhodně v dospělosti, případně až po problémech, které zúžení způsobilo (infarkt, vysoký tlak). Avšak obvykle se odhalí nejpozději ve školním věku. K odhalení stavu se provádí echokardiografie (echo, sono), což je zcela nebolestivé ultrazvukové vyšetření srdce, vážnost problému pak ukáže CT angiografie (vyšetření cév) nebo magnetická rezonance.
Řešením je v každém případě operace – její náročnost se liší podle typu a rozsahu zúžení. Většinou se chirurgický zákrok plánuje, někdy je ovšem nutné zasáhnout okamžitě. Po operaci je třeba nemocného pravidelně sledovat, protože se ve výjimečných případech může koarktace aorty vrátit.
Komplikace zúžené aorty
Dlouhodobý stav, kdy je v horní části těla vysoký tlak a dolní je nedokrvená, výrazně zvyšuje riziko cévních poruch a vzniku aterosklerózy. V prvním případě to může skončit třeba mozkovou mrtvicí, na aortě se také může vytvořit nebezpečné aneurysma (= výduť) a situace může vyvrcholit disekcí aorty (= natržení), v druhé pak hrozí výše zmíněná břišní angína nebo závažné záněty střev.
Prevence
Nemoci nelze předejít, rizikem může být výskyt srdečních vad v rodině. Větší sklon k potížím mají ženy s Turnerovým syndromem. Vadu lze odhalit už i v těhotenství.
Koarktace aorty
- Jiný název - Zúžení aorty
- Popis - Vrozená srdeční vada projevující se zúžením aorty
- Příznaky - Menší postižení může probíhat léta bez projevů. Jinak se objevuje dušnost, únava, studené nohy, bolesti na hrudi, bolest hlavy, krvácení z nosu, vysoký tlak v horní části těla.
- Léčba - Operace, která problém odstraní většinou na celý život.
- Statistika - Představuje 5 až 8 procent vrozených srdečních vad, je častější u chlapců.
- Prevence - Není známa.
Těžká dušnost nemusí být způsobena jen onemocněním srdce. Víte, jak se projevuje plicní hypertenze?