Článek
Stojíte doma před knihovnou a hořekujete, že nemáte co číst? Nevíte, co si z toho nepřeberného množství novinek vybrat? Pak možná oceníte naši inspiraci v podobě šesti knižních novinek. Nečekejte žádné krváky ani velká dramata, ale oddychové kousky, které vám odpustí, že u nich usnete, ať už na pláži či na zahradě v houpací síti, a milosrdně vás rychle vrátí do děje. Tyto knihy jsou prostě ideální (nejen) na léto a dovolenou!
Volané číslo existuje: Milan Tesař
Pokud toužíte po inteligentním a milém humoru, sáhněte po knize Volané číslo existuje. Zatímco poslední dobou je v módě na mobilní telefony svádět takřka všechny neduhy světa, Milan Tesař se uchýlil k jejich obhajobě. Respektive vyzývá čtenáře, aby se k telefonům chovali hezky. Autor si totiž představuje, že telefonní čísla ukrytá v mobilu jsou vlastně živí lidé a telefon je jejich mikrosvětem. Sedí v kavárně Kontakty, kde si spolu mohou povídat, popíjet a třeba si zatančit na hudbu kapely Zvonění. Kniha se skládá z několika povídek, kdy se prolíná náš běžný svět s tím v telefonu. Čísla sledují jednání svých pánů, Stvořitelů a čekají, až se do příběhu budou moci zapojit.

Volané číslo existuje, Milan Tesař, nakladatelství Ikar, 270 stranFoto: Nakladatelství IKAR
Láska pro samouky: Barbora Šťastná
Pokud si někdo myslí, že najít si partnera pro život je po čtyřicítce jednoduché, pak ho Barbora Šťastná vyvede velice rychle z omylu. Nezáleží na tom, jestli je vám 19 nebo třeba 43 let. Ženy se v každém věku dopouští pořád těch stejných přešlapů, jen dnešní single dámy ve vyšším věku to mají o to složitější, že se musí velice rychle začít orientovat ve všech těch Tinderech a Instagramech. Příběh o Kláře, kterou ze dne na den opustí manžel, a ona začne znovu randit, je skutečně ze života. A plný trapasů, kterým se člověk občas nevyhne jak ve světě online, tak i offline.

Láska pro samouky, Barbora Štastná, nakladatelství Motto, 280 stranFoto: Nakladatelství Motto
Mí pacienti a další zvířata: Suzy Fincham-Gray
Veterináře Jamese Harriota a jeho vyprávění o praxi na skotských blatech jen tak někdo nepřekoná. Ale pokud už znáte všechny veterinářovy příběhy nazpaměť a hledáte něco nového, zkuste knihu Mí pacienti a další zvířata od britské autorky Suzy Fincham-Gray. S Harriotem má toho společného více než jen povolání. I ona se narodila v Anglii, a nakonec odcestovala do jiné země, kde působí. Ačkoli v jejím případě je to trochu dál než Skotsko – cesty ji zavedly až do Ameriky. Kniha popisuje zážitky a příběhy z praxe, ale také osobnostní a profesní růst Suzy Fincham-Gray. Milé čtení na léto! Na knihu si ale musíte počkat do 13. června.

Mí pacienti a další zvířata, Suzy Fincham-Gray, nakladatelství Ikar, 376 stranFoto: Nakladatelství IKAR
Za hranicí fantazie: Michaela Mitroci
Jestliže i pro vás platí, že k létu neodmyslitelně patří romantika a láska, pak určitě budete hledat nějaký zamilovaný příběh. Opravdu jednoduchým románem je Za hranicí fantazie. Odpočinete si u něj, zasníte se, ale žádné velké uvědomění nečekejte. Hlavní hrdinkou je Sára, nemastná neslaná žena, která touží stát se spisovatelkou. A chybí jen kousek k tomu, aby jí skutečně byla. Jenže textům začínající autorky chybí trocha šťávy, něco navíc. Změní se to ve chvíli, kdy Sára potká svoji múzu – Richarda. Pokaždé, když jej vidí, se v ní probouzí vášeň a živočišnost a ona poznává, že možná právě to je to, co potřebují její knihy. Jenže zároveň se mu bojí úplně propadnout, protože se úzkostlivě bojí odmítnutí či toho, že vztah nevyjde.

Za hranicí fantazie, Michaela Mitroci, nakladatelství Ikar, 240 stranFoto: Nakladatelství IKAR
Ten žena a ta muž: Pavel Kohout
Na začátku života to byl básník opěvující Stalina a jeho režim, ve středních letech samizdatový autor existenciálních dramat a chartista a nyní spisovatel humoristického a satiristického románu. Pavel Kohout na konci května vydal svou novou knihu Ten žena a ta muž, která stojí za přečtení. Ústřední dvojicí je tak trochu nesourodý pár, kdy ona má drsnější vystupování, zatímco on je tak trochu zženštilý. Pavel Kohout dílo napsal už v sedmdesátých letech, kdy příběh sloužil spíše jen k pobavení přátel, protože oficiálně žádné jeho knihy vydávány nebyly. S přihlédnutím na stav společnosti po revoluci se rozhodl knihu dopsat a vydat.

Ten žena a ta muž, Pavel Kohout, nakladatelství Odeon, 384 stranFoto: Nakladatelství ODEON
Život a jiné nesrovnalosti: Michaela Škultéty
Někdy jako balzám na duši působí i čtení o naprosto běžných, skoro až každodenních strastech a slastech. Důležité je, aby se v tom člověk našel a řekl si „Jo, to znám, to jsem přesně já!“. Jestli toužíte po takové oddychovce, perfektně vám k tomu poslouží kniha Život a jiné nesrovnalosti od Michaely Škultéty, spisovatelky a překladatelky německé literatury. Dílo je napsané formou krátkých textů, které vždycky perfektně, vtipně a s laskavým humorem dokážou vystihnout danou tematiku.

Život a jiné nesrovnalosti, Michaela Škultéty, nakladatelství Motto, 216 stranFoto: Nakladatelství Motto
Baví vás i knihy o módě? 5 knih, které by měla znát každá žena.