Článek
Pro většinu lidí je klystýr spočívající ve výplachu střeva spíše nepříjemnou procedurou, kterou je nutné podstoupit před určitými lékařskými vyšetřeními a výkony. Najdou se ale i tací, kteří si klystýr provádějí pravidelně sami doma. Berou ho jako způsob očisty střev, jenž z jejich těla odplaví jedovaté látky.
Jen v určitých situacích
K výplachu někteří experimentátoři navíc nepoužívají jen vodu, ale také kávu, nebo dokonce vlastní moč. Nejenže neexistují vědecké důkazy, že by takové počínání opravdu tělu prospívalo, ale jsou s ním spojena i určitá rizika – zejména pokud ho provádí nezkušený člověk v domácích podmínkách.
Lékařka Miluše Vostradovská ze zdravotnického zařízení Canadian Medical proto klystýr uznává jen v určitých situacích. „Určitě nejsem zastánkyní používání klystýru k detoxikaci. Jeho provádění je oprávněné v medicíně jako součást přípravy před endoskopickým vyšetřením, před rentgenovým vyšetřením tlustého střeva, před operací nebo před porodem. Jako léčebný prostředek se klystýr používá pouze v případě zácpy,“ uvádí lékařka.
Pozor na komplikace
Klystýr, který neschválil lékař a navíc ho provádí amatér, může vyvolat nevolnost, nadýmání, křeče i zvracení, podráždit a poškodit střevo a také snížit jeho schopnost vstřebávat živiny a minerály. Při pravidelně se opakující aplikaci navíc hrozí, že zažívací systém zleniví, přestane dělat svou práci a dotyčný jedinec začne mít problémy s vyprazdňováním bez klystýru.
Určitě už jste jistě slyšeli, že až 70 procent imunity člověka se nachází ve střevech. Proto je problematická i skutečnost, že klystýr odplavuje mikroorganismy. Ve střevech jsou kromě škodlivých bakterií i zástupy těch prospěšných a při výplachu se odporoučejí zástupci obou skupin.
„Jestliže člověk netrpí žádnými obtížemi a klystýr si nechává aplikovat jen z očistných důvodů, připravuje se o důležitou střevní mikroflóru. Ta má vliv na celkový imunitní systém i na trávení. Není-li ve správném stavu, může způsobit nejrůznější obtíže, jako jsou pocity plnosti nebo plynatost. Lidé, u kterých byl klystýr z nějakého důvodu proveden, by po něm měli užívat probiotika k opětovnému osídlení střevní sliznice,“ radí lékařka.
Pečujte o svůj mikrobiom
Chcete-li tedy udělat pro svá střeva maximum, zaměřte se spíše na pravidelnou pohybovou aktivitu, která pomáhá zlepšit střevní pohyby, a úpravu jídelníčku.
„Studie ukazují, že při změně jídelníčku se osídlení střev začíná měnit již po 24 hodinách. V rámci pestré stravy je důležitý pravidelný příjem potravin s probiotickou kulturou (zakysané mléčné výrobky, kvašené potraviny) a potravin s vlákninou, která funguje jako prebiotikum neboli živná půda pro tělu prospěšné bakterie,“ doporučuje nutriční specialistka Tamara Starnovská z Fóra zdravé výživy.
Šli byste dobrovolně na klystýr?