Článek
Připomeňme si, že hlavním úkolem klimatizace je úprava vzduchu v interiéru, tedy jeho ochlazení a zbavení přebytečné vlhkosti.
Základní rozdíl
Nejběžnější stacionární (napevno instalovaná) klimatizace je dělená neboli split a skládá se z vnitřní a venkovní jednotky. Venkovní jednotka se většinou umísťuje na fasádu domu, případně na střechu, vnitřní se nejčastěji instaluje na stěnu v pokoji. „Ve venkovní jednotce se nachází kompresor a kondenzátor, ve vnitřní výparník,“ upřesňuje Radek Vanduch ze společnosti Panasonic Heating & Cooling. Setkáte-li se s pojmem multi-split, pak je na jednu externí jednotku napojeno více vnitřních, umístěných v několika místnostech.
V jednodílné mobilní klimatizaci (přenosné) je vše potřebné v jednom zařízení a kam ji v interiéru postavíte, tam bude fungovat.
Napevno umístěná
Jak funguje klimatizace stacionární split (pevná dělená)? „Mezi vnitřním a vnějším potrubím koluje chladivo, které mění své skupenství, tlak i teplotu. Vnitřní jednotka nasává a vyfukuje vzduch z a do místnosti. Vzduch je ochlazen tím, že chladivo přivedené z venkovní jednotky na sebe naváže teplo z místnosti. Pak je odveden do venkovní jednotky, kde je opět ochlazen,“ říká Radek Vanduch. Při ochlazování vzduchu vzniká kondenzát, který se odvádí potrubím do nádoby, případně se nechá volně odpařovat.
Mnohé splitové klimatizace však dokážou víc než jen ochladit vzduch. Když se cyklus otočí, budou topit. Některé umí vzduch v interiéru nejen zvlhčit, ale také ionizovat, a kromě prachu zachycují například pachy nebo kouř.
Přenosná klimatizace
„Mobilní klimatizace nasaje vzduch z místnosti a část tohoto vzduchu použije k odvodu tepla hadicí ven. Zbylá část vzduchu je ochlazena v klimatizačním zařízení,“ upřesňuje Jan Rambousek, produktový manažer značky Sencor. Vést hadici volně z otevřeného okna není ekonomické (další teplo by přišlo zvenčí), proto se ke klimatizaci nabízí příslušenství k utěsnění hadice do okna. Jiným řešením je vytvoření otvoru pro hadici, třeba do zdi pod vnitřním parapetem; když se klimatizace nepoužívá, otvor se zaslepí.
Základní modely mají nádržku, ze které musíte vodu vylévat. U sofistikovanějších se kondenzát odpařuje do odváděného teplého vzduchu, nebo se může vracet do místnosti – když je to potřeba. Kromě zvlhčování vzduchu se lze setkat i s jinými funkcemi, například přitápěním.
Jakou vybrat
Mobilní klimatizace se hodí na chalupu, kde pobýváte pár týdnů v roce, ale i do bytu či domu, v němž nechcete nebo nemůžete měnit systém ochlazování (například bydlíte v nájmu, v památkově chráněné budově a podobně). Stacionární splitové klimatizace zpravidla využívají vlastníci bytů či rodinných domů.
„Další rozdíl mezi mobilní a stacionární klimatizací je v účinnosti, tedy kolik elektrické energie vás bude stát jejich provoz. Zde napoví energetické štítky. Zatímco nejúčinnější stacionární klimatizace se dostanou do třídy A++ či dokonce do A+++, ty mobilní nejčastěji najdete ve třídě A,“ uvádí Radek Vanduch. Důležitá je i hlučnost (obecně jsou mobilní klimatizace více slyšet) a cena. U stacionární dělené klimatizace ještě počítejte s náklady na instalaci, které můžou představovat třetinu až polovinu ceny samotného výrobku.
Dokážete si představit, že byste si na moderní klimatizaci vzali půjčku?