Článek
Máte pocit, že vám v životě chybí klika? Doma ale určitě ne. V každém interiéru se najdou dveře a ty se bez kliky, či jiného prvku, který ji nahrazuje, prostě neobejdou.
Základní typologie
Běžně otevíravé interiérové dveře sází na dvě skupiny klik – klasické štítové (štítkové) a rozetové. U štítových jsou klika a zámkový díl spojené v jeden celek. Naopak u rozetových jde o dva oddělené prvky. A pokud nepotřebujete dané dveře zamykat, můžete je opatřit jen samotnou klikou, pohledově jde o velice pěkné řešení. Používá se například u dveří do obýváku.
Jak je to u posuvů
Kromě otevíravých dveří se v domácnostech často používají také dveře posuvné, ať už po zdi, nebo zajíždějící do zdi, do stavebního pouzdra. Tady by klika neměla opodstatnění, otevírají se jinak. Nejčastěji s pomocí misky (mušle) nebo madla.
Miska je v podstatě úchytka zafrézovaná do hrany dveří. Do prohlubně strčíte prsty a dveře otevřete. Vše by mělo být natolik funkční, že vám k otevření postačí i jeden prst. Výhoda misky je v tom, že v případě posuvu do zdi lze dveře zasunout zcela. Madlo se nabízí o různých délkách, u posuvů do zdi však bude vždy vidět, dveře tedy nelze odsunout tak, jako v případě modelů vybavených miskou.
Z čeho budou
Stále se vyrábějí levné kliky z plastu, k dostání jsou také hliníkové nebo ze zamaku, což je slitina měkkých kovů. Mezi top odolné materiály patří nerez a mosaz. „Nerezové kliky a kliky z masivní mosazi s kvalitním galvanickým pokovením vydrží velice dlouho v dobrém stavu,“ vysvětluje Roman Ulich z M.
Trendové okénko
Základní materiál pro výrobu kliky se může doplnit například i dřevem, kůží nebo sklem. Různé jsou rovněž povrchové úpravy, kromě chromu a niklu jde například o titan, ale kliky se dají opatřit i lakem. Podobně rozmanité jsou také samotné tvary, tradičně více či méně zaoblené či moderně hranaté. Kliku si dobře prohlédněte ze všech stran; pak třeba zjistíte, že i některé hranaté jsou zezadu mírně zaoblené, pro snazší úchop.
Dají se měnit?
Když řešíte nákup nových dveří, z pohledu výběry kliky nejsou žádná omezení. Ale kliku lze vyměnit i později, tedy pokud máte moderní dveře, nikoli sto let staré. „Musíte jen vědět, jaký je ve dveřích zámek, jaká je rozteč – vzdálenost kliky od zámku, a hloubka – vzdálenost kliky od hrany dveří. Rozteč však není až tak zásadní v případě kliky rozetové,“ říká architektka Hana Medková z Tiracs.
Samozřejmě lepší je měnit typově stejné kliky (rozetovou za rozetovou, štítovou za štítovou). Pozor si však dejte na průměr upevňujících šroubků, aby do vyvrtaných otvorů pasovaly.
A nejdůležitější rada na závěr: Kliku si vždycky dobře vyzkoušejte. K čemu by vám byl super moderní a kvalitní výrobek, který nesedí do ruky?