Osvědčený keramický materiál se v domácnostech používá už pěkně dlouho. Pokud se chystáte renovovat stávající obklady a dlažby, mohla by se vám hodit naše doporučení.
Článek
Stejně jako u všech interiérových prvků i v případě keramických obkladů a dlažby vás nejprve zaujme barva a vzor. Vybírat byste je však měli i s ohledem na jiné parametry.
Základní rozdíl
Keramické obkládačky jsou jednoúčelové – používají se na stěny, kdežto keramickými dlaždicemi lze obložit jak podlahu, tak stěny. Rozdíl mezi nimi je hlavně v pevnosti a otěruvzdornosti: obkládačky jsou křehčí a jejich povrch není určený na podlahu už proto, že by se poškrábal.
„Často se na stěnách používá mozaika, případně jiné dekorace z řezaných dlaždic. Díky spojení obkládaček a dlaždic na zdi vznikají zajímavé kombinace. Jen je třeba dát pozor na tloušťku materiálů – pokud je stejná, nevzniká při kombinování žádný problém,“ vysvětluje Tomáš Lindauer, zástupce značky RAKO.
Kam s nimi
Dlaždice na podlaze jsou běžné, nemusí však být jen v koupelně a chodbě. Totéž platí pro obkládačky. V koupelně jsou velice praktické, stejně tak v kuchyni, ale krásně jimi odekorujete jen část stěny v obýváku nebo v ložnici.
„Nové formáty, například 7 x 28 cm, takzvané cihličky, se dají využít i pro vytvoření ,fasády´ v interiéru, což je nyní velkým hitem. Vypadají skvěle třeba jako obklad krbu nebo v kuchyni a na rozdíl od klasických cihel jsou povrchově upravené tak, aby se snadno udržovaly v čistotě,“ upřesňuje Kristýna Corso, zástupce značky Ragno.
Doma jako venku
Chcete mít stejný dekor dlaždic doma v obýváku či v chodbě i na navazující venkovní terase? Nabízí se dvě možnosti. Buď si vyberete mrazuvzdorné dlaždice (s minimální nasákavostí, pod 0,5 procenta), které se dají pokládat jak v exteriéru, tak v interiéru. Anebo zvolíte kolekci keramických výrobků s oběma verzemi – dlaždičkami určenými domů a ven. Dekor zůstane zachovaný, lišit se budou vlastnostmi.
„U dlaždic pro použití v exteriéru je důležitá protiskluznost, která se označuje písmenem R a pohybuje se v hodnotách R9 až R13. Pro venkovní prostory se běžně volí R11, do interiéru naopak postačí R9, případně žádná. I doma lze samozřejmě použít protiskluznost R11, takové dlaždice však mají hrubší povrch a tím pádem jsou náročnější na úklid,“ podotýká Kristýna Corso.
Škála rozměrů obkládaček a dlaždic je opravdu široká, a stále se objevují nové formáty. Běžnými se tak stávají rozměry 60 x 60 centimetrů či 80 x 80 centimetrů, stejně jako ty, jež svým tvarem připomínají prkna, například 120 x 20 centimetrů. Ale platí i opak, viz zmiňovaný tvar cihliček. Standardní tloušťka obkládaček a dlaždic se pohybuje od 6 do 10 milimetrů.
„Obecně platí: čím větší rozměry, tím náročnější pokládka. Rozdíl je také v tom, zda velký formát použijete na podlahu, nebo stěnu. Pokládka podlahy bývá o něco náročnější. Dlaždice do formátu 80 x 80 centimetrů většinou zvládne položit jeden obkladač, u větších rozměrů se vyplatí pomocník,“ uvádí Tomáš Lindauer.
Co je v kurzu
Už několik let se v popředí zájmu drží dekory, které napodobují dřevo, kámen a beton, aktuálně je populární také retro styl a šestiúhelníkový tvar. Barvy jsou neutrálnější. Aby pak výsledek zaujal, nabízí se kombinace různých velikostí, kontrast lesku a matu nebo spojení hladkých ploch se strukturovanými.
A s ohledem na roztažnost keramiky se v exteriéru doporučuje volit raději světlé barvy (méně se nahřejí sluncem, tím pádem se následně i méně roztahují).