Článek
Názor, že je káva zdraví škodlivá, je dnes už spíše přežitkem. Řada vědeckých studií dokazuje, že pití kvalitní kávy je dokonce blahodárné. „Najdete v ní více než 200 zdraví prospěšných složek, jako jsou fenolické a minerální látky, flavonoidy, vitaminy a další látky s významnou antioxidační aktivitou. V posledních letech byl odhalen vztah mezi pitím kávy a snížením rizika Parkinsonovy choroby, nižším rizikem demence a vzniku Alzheimerovy choroby,“ říká Karolína Hlavatá, dietoložka a odborná garantka Vím, co jím.
Černá káva = jedinečný doping
Nejvýznamnější a nejznámější látkou obsaženou v kávě je kofein. Potřebujete po ránu „nakopnout“? Nic vaši únavu nezažene lépe než silná káva. Kofein stimuluje centrální nervovou soustavu: navozuje bdělost, zlepšuje vnímání a zrychluje schopnost přemýšlení. Navíc má výrazné močopudné účinky, zmenšuje svalovou únavu a podporuje vylučování žaludečních šťáv, takže zrychluje metabolismus, což napomáhá hubnutí. Pokud se tedy po ránu potřebujete dostat na hranice svých možností a výkonu, nezapomeňte po snídani na šálek černé kávy.
S mlékem, nebo bez?
Na otázku, zda pít kávu s mlékem, se názory specialistů liší. Jedni zastávají názor, že zdravější varianta je bez mléka, jiní tvrdí, že to není nijak vědecky podložené a káva s mlékem je v pořádku. Je to velmi individuální: někdo může mít po mléčné kávě střevní potíže, jinému zase nemusí vyhovovat nápoj bez mléka. Nejlépe tedy uděláte, když budete vnímat, co dělá dobře právě vám. „Jsem zastánce toho, že se máme poslouchat. Mám-li chuť na kávu s mlékem, pak si ji dám. A platí to i naopak. Všechny přísně nastavené programy v hlavě, které jsou podložené jen teoreticky, nás moc svírají. Ať si každý otestuje, co mu vyhovuje," radí Pavla Zvoňárová, majitelka rodinné kavárny V křesle.
Dietářky, na smetanu pozor
Pokud zrovna držíte dietu a hlídáte si kalorický příjem, zbystřete. Není kafe jako kafe. Ačkoli kofein metabolismus zrychluje, smetana nebo velké množství mléka – zvlášť toho plnotučného – představují naopak pořádnou kalorickou bombu. Klasické latté obsahuje téměř 18 g tuku, což je třetina denní dávky doporučené pro ženy. A jestli milujete tento druh kávy navíc s příchutí vanilky, oříšku nebo třeba karamelu, nalijete do sebe bezmála 400 kcal, což se rovná lehkému obědu.
Nalačno jedině s mlékem
Míří-li vaše kroky po probuzení rovnou ke kávovaru, měli byste raději zvolit mléčnou variantu. Podle odborníků by se černá káva neměla pít na lačný žaludek – důvodem je možné překyselení. Mléko v kávě nápoj zjemní a tuk vyrovná nadměrnou kyselost. A kolik hrnků kávy denně je podle odborníků v pořádku? „Denně tři až pět šálků o objemu 150 mililitrů nepředstavuje pro zdravé osoby žádné riziko, naopak přináší mnoho pozitiv,“ ujišťuje Karolína Hlavatá.
Perfektní káva kdykoli
Patříte mezi skutečné milovníky kávy? Pak jistě oceníte možnost mít kafe (s mlékem či bez) kdykoli po ruce. Jestli vás rozpustný nápoj příliš neuspokojuje, pořiďte si kávovar, který vám připraví stejně lahodnou kávu jako profesionální barista. Nabídka přístrojů je široká – od těch plnoautomatických přes pákové stroje až po skromnější překapávače. Prohlédněte si modely, které nás oslovily nejvíc.
Pijete kávu pravidelně? Jakou máte nejraději?