Článek
Prášek či gel na praní, aviváž a možná i něco na skvrny. Vypadá nějak takhle vaše polička s pracími prostředky? Měli byste na ni postavit i lahvičku s vonnými perličkami? Je to zatím relativní novinka, která dost stojí, takže ji ještě nevyzkoušel každý. Měli byste to změnit?
Aviváž pro měkkost a nemačkavost
Bez dávky aviváže si mnozí neumějí praní ani představit. Díky ní prádlo krásně voní, je měkké a příjemné na nošení. Ale i z praktického hlediska je skvělá: odstraní elektrostatický náboj z umělých vláken, takže se nelepí na kůži a nepřitahují prach, a vytvoří ochranný film, který špíně nedovolí se „vsáknout“ – prádlo se tak snáz vypere. A ušetříte čas i po usušení – látky ošetřené aviváží se méně mačkají a snadněji žehlí… Navíc si lze vybírat mezi vůněmi, aviváž může dokonce coby aromaterapeutický prostředek ovlivnit náladu anebo vonět podobně jako oblíbený parfém…
Aviváž má v pračce své místo vedle pracího prostředku. Dávkujte ji vždy podle doporučení výrobce – většinou se na jedno praní dává množství, které se vejde do uzávěru láhve. Menší dávka by prádlo neprovoněla a dostatečně nezměkčila, moc velká by zas mohla snížit savost materiálu.
Co najdete na trhu
Kdy se aviváži vyhnout
Zatím jsou to samé klady – má aviváž i nějaká omezení? Ano. Některým materiálům nesvědčí, protože jde proti vlastnostem, které od nich čekáte. Rozhodně ji nepřidávejte ke spodnímu elastickému a tvarujícímu prádlu nebo plavkám, protože přijdou o pružnost. Neprospívá ani funkčním materiálům, ze kterých se šije sportovní oblečení – snižuje prodyšnost. A použití zvažte i u ručníků: sice budou krásně měkké a voňavé, ale omezíte jejich savost.
S aviváží byste měli šetřit, nebo si ji odpustit, když hodláte sušit prádlo v sušičce – právě ona totiž zalepuje síťku textilního filtru.
Bez aviváže byste se měli obejít také podle ekologů a lidí, kteří se snaží vyloučit vše umělé, nadbytečné a „chemické“. „Pamatujte, že látky, které změkčují a parfémují prádlo, jsou v úzkém kontaktu s kůží, která je velmi prostupná. A skrze ni se pak vstřebávají do těla. Zvlášť to platí pro děti, jejichž pokožka je ještě mnohem prostupnější než ta dospělácká… Látky, které se takto do organismu dostanou, se v něm mohou střádat a zatěžovat ho, oslabovat imunitu… Speciálně aviváž jde přitom velmi snadno nahradit obyčejným octem, který prádlo také změkčí a navíc z něj pomůže lépe vymáchat prací prášek. K tomu je za pakatel a neškodí – stačí přidat dvě lžíce octa do přihrádky na aviváž,“ radí MUDr. Barbora Müllerová, lékařka s celostním přístupem k člověku a zdraví.
Perličky jako parfém pro prádlo
Jestli je vám vůně z aviváže málo, pak právě pro vás jsou tu perličky. „Provoní prádlo asi dvakrát intenzivněji než aviváž. Vydrží v prádle až dvacet týdnů a vůně se uvolňuje při každém pohybu,“ říká Petr Bezányi z firmy Henkel.
Kuličky se dávají přímo do bubnu, kde se z nich během praní uvolňuje vůně. Dávkování je na vás – je to jako s parfémem: někdo si musí stříknout víc, jinému stačí lehký závan. Výrobce většinou doporučuje jeden uzávěr perliček na pračku a asi to nebudete přehánět už jen kvůli docela vysoké ceně.
Smyslem kuliček je prádlo maximálně provonět. Nemají změkčovací ani antistatickou funkci, proto je lze použít na všechny druhy prádla (včetně funkčních textilií a ručníků) a následně můžete klidně zapnout sušičku. Perličky nijak neomezuje teplota praní, barevnost ani program. Někdo je dokonce kombinuje s aviváží, aby byl voňavý efekt maximální. Ani tento způsob provonění prádla asi nebude pro ekology přijatelný, zvlášť v kombinaci s aviváží...
Co najdete na trhu
Už jste perličky vyzkoušeli? Podělte se o zkušenosti!