Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Kdouloně kdysi nemohly chybět v žádném pořádném sadu či zahradě. Pěstovaly se nejen proto, že jde na pohled o hezký strom, ale také pro své plody. Ty se dají zpracovat na marmelády a díky své vůni dříve nezřídka končily i ve skříni.
Kdouloň, nebo kdoulovec?
Kdouloně jsou stromy dorůstající výšky tří až šesti metrů s kulovitou korunou. Mají velké, tmavě zelené listy vejčitého tvaru. Květy kdouloně jsou velké, voňavé, bílé či narůžovělé a objevují se ve druhé polovině května. Plody jsou velikosti jablek či hrušek a vypadají jako jejich kříženec.
Kdoulovec je na rozdíl od kdouloně keřík, jehož plody jsou malé, velikosti pingpongových míčků.
Marmeláda, želé a křížaly z kdoulí
Na marmeládu kdoule nakrájejte na kousky, zalejte vodou a rozvařte. Přidejte cukr (půl kila cukru na kilo kdoulí), směs rozmixujte a marmeláda je hotová. Přelejte ji do horkých skleniček a sterilujte. Další možností je, že rozvařené kdoule přecedíte přes plátno a šťávu svaříte s cukrem, čímž vznikne pikantní voňavé želé. Do třetice můžete kdoule ostrým nožem nakrájet na tenké plátky a usušit. Jako křížaly chutnají báječně.
Jak pěstovat kdouloně
Kdouloně potřebují dostatek slunečního svitu, nejlépe se jim tedy daří na pozemcích obrácených k jihu, a to ideálně v sousedství broskvoní a meruněk.
Co se kvality půdy týče, jsou skromné - jen nesmí být příliš vápenitá. Vystačí i s málem vody. Jelikož koření mělce, hrozí jim v zimě promrznutí, takže před zimou je třeba přihrnout ke kořenům víc zeminy nebo organické hmoty.
Stromkům není potřeba věnovat zvláštní péči. Když jsou mladé, založte kosterní větve a pak už korunu jen zlehka prosvětlujte. Nejvíc květů a plodů bývá na koncích větví, takže prořezávání není nutné přehánět.
Kdouloně: zdroj minerálů
Kdouloně se nejčastěji vyskytují ve dvou kultivarech. Plody jednoho vypadají jako kulatá žlutá jablíčka, druhý plodí žluté hruštičky. Ať narostou v jakémkoli tvaru, společným jmenovatelem je silná, plstnatá slupka, která je po otření lehce mastná.
Kdoule se sklízejí v polovině podzimu, většinou koncem října, ale nekonzumují se hned. Syrové mají totiž nepříjemně hořkou chuť a obsahují třísloviny, které způsobují bolesti žaludku. Po sklizni se proto nechávají na chladném a suchém místě dozrávat ještě přibližně šest až osm týdnů.
Čekání na dozrání se vyplatí. Kdoule jsou poměrně bohaté na vitaminy C a E, také jsou zdrojem minerálů, které lidskému organismu většinou chybějí, jako například draslíku, železa a mědi. Rovněž obsahují velké množství pektinu, což je ovocná vláknina, která usnadňuje pohyb střev, a taninu, ten hojí záněty.
Lahodné a voňavé kdoule
Syrové kdoule jsou prakticky nepoživatelné, ale jedno se jim musí přiznat: báječně a intenzivně voní. Jde o specifickou vůni, která je směsí vůně jablek, hrušek a mandarinek. Stačí do každé místnosti v bytě dát někam dvě až tři kdoule a provoní vzduch v celém bytě. Naše babičky je vkládaly i do prádelníků mezi oblečení.
Vzhledem k vysokému obsahu pektinu jsou také skvělou surovinou pro domácí výrobu různých džemů a rosolů. Napřed ale musíte odstranit jádřince a slupky, což je vzhledem k tvrdosti plodů celkem otravná práce. Na vzduchu pak rychle hnědnou, proto je zakápněte citronovou šťávou.
Větvička kdouloně věští budoucnost
Stejně jako barborky, i kdoule má podle lidové pověry věštecké schopnosti. Větvičky ale musíte nařezat o půlnoci v předvečer svátku sv. Mikuláše. Pak je dáte doma do vody a počkáte do Štědrého dne. Když vyraší lístky, příští rok vás sice čeká hodně práce, ale úspěch je takřka zaručen. Květy předpovídají štěstí a bohatství. Ovšem uschlá větvička je pokyn k tomu, abyste začali šetřit.