Článek
Pověst vzácné komodity si nevysloužila jen tak. Fialová barva se totiž v přírodě vyskytuje velmi zřídka, staří Féničané ji získávali z měkkýšů, kteří žili v oblasti Středozemního moře. Na výrobu jednoho gramu purpurového pigmentu bylo zapotřebí více než devět tisíc bezobratlých živočichů. A náročný postup si obchodníci nechali náležitě zaplatit.
Důležitý milník ve světě módy
Syntetickou verzi světu představil koncem devatenáctého století anglický chemik William Henry Perkin (†1907). Z neúspěšného pokusu vyrobit chinin vznikla v roce 1856 tzv. Perkinova violeť. Toto fialové barvivo perfektně drželo na tkaninách, a protože si byl vědec jistý, že o vynález bude velký zájem, nechal si jej patentovat. V Paříži pojmenovali uměle vytvořený pigment „mauvein“ (ve francouzštině zkomolenina slova sléz, který má fialovou barvu) a nová módní éra mohla odstartovat.
Dokonalá souhra
Fialové róby si oblíbily evropské šlechtičny v čele s královnou Viktorií (†1901) a postupem času je do svých šatníků zařadily i ženy, kterým v žilách nekolovala modrá krev. Stanete se jejich následnicemi? Aktuální kolekce jsou opět plné vznešených tónů, pokud jste jim dodnes nepropadly, vezměte je na milost. Fialová barva skvěle koresponduje se zlatými, krémovými či žlutými odstíny a hodí se pro slavnostní příležitosti, běžný den i do posilovny.