Článek
Vzhledem ke stále probíhající pandemii by mnozí nejraději emigrovali z naší nakažené planety a přesunuli se o pár světelných chvil dál. Koneckonců snímky z Marsu, které lidstvu zprostředkovala robotická sonda Perseverance, uchvátily nejen vesmírné nadšence. Co se vlastně dělo v únoru na Zemi a v její sluneční soustavě?
Kocourkov v realitě
Dnes je to přesně rok od chvíle, kdy se v Česku objevili první tři pacienti s koronavirem, boj s pandemií však stále není u konce. Počty nemocných stoupají, důvěra k vládě klesá a unavená společnost už se přestává orientovat v týden co týden měnících se nařízeních. A zatímco bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (57) apeloval na občany, aby zůstávali doma, o několik hodin později už sledoval fotbalové utkání přímo na stadionu v pražském Edenu. „Zdá se, že já smím být pouze doma,“ divil se, když se mu od veřejnosti nedostalo pochopení.
Sněhová peřina
Příval pozitivní energie zajistilo počasí. Sněhová nadílka, jakou naše města dlouho nepamatují, vyhnala ven všechny příznivce zimních radovánek. Běžkaři v Praze vyrazili provětrat lyže na Karlův most, zamrzlá Vltava se proměnila v kluziště pro začínající i pokročilé bruslaře a Petřín obsadily děti na bobech. Jenže to se nelíbilo policejním strážníkům a malé uličníky s odvoláním na městskou vyhlášku ze svahu vyhnali. Ne na všech místech na Petříně je ovšem sáňkování a bobování zakázáno. Pražský primátor Zdeněk Hřib (39) naštvané rodiče ubezpečil, že sněhové radovánky jsou v Praze vítané a městskou vyhlášku se pokusí upravit.
Mars útočí?
Zdali bude primátor úspěšný sice zatím nevíme, ale vesmírná mise kosmické agentury NASA úspěšná byla. Ve čtvrtek 18. 2. přistál na rudé planetě vyslanec – rover Perseverance a jedním z jeho cílů je najít na Marsu známky dávného života. Předpokládá se totiž, že kráter Jezero je pozůstatkem skutečného jezera, které zde mohlo před 3,5 miliardou let opravdu existovat. A právě tam začne robotické vozítko hledat stopy. Podaří se mu posbírat důkazy pro, nebo naopak prohloubí víru těch, kteří si myslí, že jsme byli, jsme a budeme ve vesmíru sami?
Nesmrtelná monarchie
Velké pozornosti se v únoru dostalo i britské královské rodině. Ostatně tuhý kořínek prince Philipa (99) je skoro stejně záhadný jako mimozemské civilizace. Zpráva o jeho hospitalizaci však vrátila všechny zpátky na zem a připomněla, že vévoda z Edinburghu zřejmě nesmrtelný přece jen nebude. Podle Buckinghamského paláce se léčí s infekčním onemocněním, jinak je prý v pořádku. Nezbývá než doufat, že bude brzy fit a oslavu stých narozenin, které ho čekají 10. června, si užije v nejlepší kondici.
Královská miminka
Princ Philip však není jediným členem britské monarchie, který se dostal do čela novinových titulků. Na svatého Valentýna se bývalá královská dvojice, Meghan (39) a Harry (36), podělila se světem o radostnou novinku. Čekají totiž druhého potomka. Zpráva je o to radostnější, že Meghan v létě prodělala potrat. Další těhotenství jí moc přejeme. A ještě než královna Alžběta II. (94) přivítá další pravnouče, může se zatím těšit z toho devátého. Princezna Eugenie z Yorku (30) totiž porodila chlapečka. A těhotná je i další vnučka královny, a to Zara Tindall (39), která těhotenství oznámila v prosinci.