Článek
Nedokážete si odepřít oslazený čaj, něco dobrého upečeného ke kávě nebo jinou sladkost? Pak je na čase objevit i další varianty sladidel, než je bílý rafinovaný cukr. Našli jsme je pro vás.
Pořídit je můžete v prodejnách zdravé výživy a bio, ale některé už jsou i ve větších supermarketech.
Kávu si osladím o trochu víc… a zdravěji
Pokud nechcete potlačit chuť kávy či čaje, musíte volit přírodní sladidla, která nemají vlastní výraznou chuť. I chuťově neutrální sladidla můžete samozřejmě použít i pro vaření a pečení, ale na doslazení kávy nebo jiného nápoje se hodí především. A která jsou tedy nejvhodnější?
Rýžový sirup – vyrábí se enzymatickými procesy z rýžového škrobu – má nevýraznou chuť, což se právě hodí zejména na doslazení nápojů. Mohou ho používat i diabetici. Díky svému složení a nižšímu glykemickému indexu nezatěžuje slinivku. Má vyšší pH, nepřekyseluje žaludek a nepřispívá k vyplavování některých minerálů z těla, jako to je u bílého cukru. Má asi 2,5krát vyšší sladivost než cukr. Cena sirupu na obrázku je 169 Kč za 900 ml.
Agávový sirup – fruktóza ze sukulentu agáve – má jemnou chuť a sladivost asi 1,5krát vyšší než cukr. Je tekutější a velmi rychle se rozpouští – a to i ve studeném nápoji. Dá se použít místo medu, tedy do kaší, pečiva i jogurtu. Má nízký glykemický index a je vhodný také pro diabetiky. Cena sirupu na obrázku je 92 Kč za 500 g.
Stévie – z listů rostliny Stevia rebaudiana, kterou si můžete pěstovat i doma v květináči. V obchodě ji najdete ve formě tabletek nebo sypkého prášku. „Stévie se hodí na pečení i vaření, protože je stálá i za tepla, vydrží teploty až 200 °C," říká Monika Bodláková, trenérka fitness a výživová poradkyně. Má až 300krát vyšší sladivost. Je vhodná pro diabetiky. Cena balení na obrázku se 140 tabletami je 86 Kč.
Xylitol – vyrábí se z kukuřičných klasů a dřeva. Je vhodný pro diabetiky, protože udržuje nízkou a stabilní hladinu krevního cukru. V přírodě se přirozeně vyskytuje téměř ve všech druzích zeleniny a ovoce. Má srovnatelnou sladivost jako cukr. Tělo si ho umí vyrobit i samo z ovoce a dalších potravin. Cena balení sladidla na obrázku je 255 Kč za 454 g.
Sladěnka – výtažek z naklíčeného ječmene – sladu, bez konzervantů s konzistencí hustšího medu. Je zdrojem vitaminu B6, niacinu a stopových prvků. Hodí se nejen do nápojů, ale i do perníku, kaší a pečiva nebo salátů, je skvělá při pečení korpusů. Má nižší sladivost než cukr. Cena balení na obrázku je 58 Kč za 400 gramů.
Pečení a vaření s přírodními sladidly
Některá přírodní sladidla mají specifickou chuť, kterou předají i výslednému pokrmu, takže je lepší s nimi počítat. Jde například o chuť po karamelu, datlích nebo jiném zdroji, z něhož se vyrábějí. Představíme si některá z nich.
Melasa – hustá kapalina černé barvy, která je vedlejším produktem při výrobě cukru. Má velmi výraznou, charakteristickou sladkou vůni po karamelu. Lze ji použít při ochucení jídel z masa i ryb, pečení, kde dodá specifickou chuť a podpoří kynutí. Melasa z třtinového cukru obsahuje mnoho minerálů, vitaminů a enzymů. Balení melasy na obrázku koupíte od 97 Kč za 500 gramů.
Javorový sirup – z mízy kanadských javorů. Je značen písmeny A až D, A je nejvyšší kvalita, vhodná pro přímou konzumaci, sirup C pak pro studenou kuchyni, D na pečení a vaření. Můžete ho použít všude tam, kde byste sáhli po medu. Hodí se k dochucení hotových pokrmů – na palačinky, lívance, do jogurtu, müsli, do zmrzlinových pohárů. Sladivost je asi dvojnásobná oproti cukru. Sirup na obrázku stojí od 160 Kč za 250 ml (kvalita C).
Datlový sirup – hustý a asi 1,5krát sladší než cukr, hodí se do tvarohu, na palačinky, ale i do pečení a na kaše, na polevy i do pyré. Díky svému složení a nižšímu glykemickému indexu nezatěžuje slinivku. Vyrábí se z vyzrálých datlí. Cena balení na obrázku je 57 Kč za 350 g.
Jak je to s náhradou bílého cukru tím třtinovým? O tom se dočtete víc v článku Zdraví: Je lepší hnědý cukr než bílý? Poznejte pravdu!.
Přírodních sladidel je samozřejmě mnohem víc. Napište nám své zkušenosti s nimi!