Článek
Káva patří mezi nápoje, které se na světě pijí nejvíc. Mnohým nahrazuje snídani, jiní si bez ní neumějí představit přátelské či pracovní setkání... Jen si vybavte, jak často se s někým domlouváte, že zajdete na kafe, a když se potom sejdete, na kávu třeba ani nedojde. Do lidských životů je zkrátka tak včleněná, že její vliv na zdraví zajímá snad každého. Mrzuté je, že vědci se v tomto ohledu rozdělují na dva tábory: jedni tvrdí, že pití kávy srdce ohrožuje, druzí naopak, že mu prospívá. Co si z toho odnést do každodenního života? Musíte se kávy vzdát?
Záleží na způsobu přípravy
Studie švédských vědců zjistila, že káva srdci škodí v závislosti na tom, jak se připravuje. Badatelé zkoumali rozdíly mezi účinky různě připravených kávových nápojů na srdce a zjistili, že zásadní je filtrace. Filtrování do kávy nepustí škodlivé látky, které mohou zvyšovat hladinu špatného LDL cholesterolu a srdeční frekvenci, což poškozuje srdce i tepny.
„Pražením kávových zrn vzniká nebezpečná látka akrylamid a je to právě způsob přípravy kávy, který určuje její obsah ve výsledném nápoji,“ potvrzuje biochemička a odbornice na výživu Michaela Bebová s tím, že akrylamid je karcinogenní látka a může zvyšovat riziko výskytu rakoviny.
Kdy káva srdce chrání
Jiné výzkumy kávu místo za rizikový faktor považují za jakéhosi ochranáře srdce. V tomto smyslu mluví třeba metaanalýza publikovaná v časopise Journal of the American College of Cardiology: jedinci, kteří vypili až čtyři šálky kávy denně, měli o 18 procent nižší riziko úmrtí na srdeční selhání. Závěrem studie bylo, že lze říct, že pravidelní a umírnění pijáci kávy mají vyšší šance na zdravější a delší život.
Vysvětlením je vysoký obsah antioxidantů, které chrání buňky před poškozováním volnými radikály. „Ty ale může zničit nešetrné pražení – proto platí, že vhodné je lehké až střední,“ upozorňuje Michaela Bebová. A káva dodá i další cenné látky. „Spolu s šálkem středně silné kávy do těla dodáte i některé minerály a vitaminy, jako jsou draslík, hořčík, mangan, fosfor a vitaminy skupiny B,“ potvrzuje Hana Mojžíšová, lékařka zabývající se výživou a léčbou obezity.
Kofein není neškodný
Srdci může škodit stresový hormon kortizol. A kofein, který káva obsahuje, umí jeho hladinu zvýšit. Vlivem kortizolu pak vzroste tlak i tep, což může být nebezpečné pro někoho, kdo má se srdcem nebo s celým kardiovaskulárním systémem problémy. Pro zdravého jedince, který nepřekročí bezpečné množství kávy (400 miligramů kofeinu, 4 šálky), to ale rozhodně nemusí platit.
Pití kávy k infarktu nutně vést nemusí
Nakonec tedy platí, že pití kávy k infarktu vést může, ale nemusí. Záleží především na tom, kdo ji pije a jak je připravená. Pokud jste pacient po infarktu, asi si kafe dopřáváte jen v omezeném množství. Zato zdraví lidé, kteří nemají vysoký tlak ani žádné potíže se srdcem, účinky zvýšené hladiny kortizolu ani nepoznají – pokud tedy pravidelně nepijí více než čtyři šálky kávy denně.
Milovníkem kávy je i jeden z předních českých kardiologů Petr Neužil. Prý nesnídá, neobědvá, ale přes den vypije několik šálků.