Článek
Kámen v interiéru působí elegantně, sofistikovaně i osobitě zároveň. Navíc navozuje harmonickou atmosféru přírody. Mimo jiné patří k těm nejodolnějším materiálům vůbec, tudíž je jeho využití velmi široké.
Kam a co s ním?
Kámen je odolný i vůči vodě, často se proto využívá jako obklad koupelen. Hodí se také jako podlaha, ale vzhledem k tomu, že se jedná o chladný materiál, je vhodné pod něj instalovat topení. „Oblíbený je též obklad štípaným kamenem na solitérní zdi v obývacím pokoji,“ uvádí designérka Věra Tomíčková z Toto studia.
Má i praktické využití. Můžete si z něj pořídit třeba parapety a různé části nábytku, například pracovní desku do kuchyně. „Při výběru pracovní desky nezapomeňte, že každá je originál, každá má svoji vlastní strukturu, žilnatost a zrnitost. Pokud má vaše kamarádka desku z kamene, která se vám líbí, tak, i když si pořídíte stejný typ, nikdy nebudete mít úplně stejnou,“ upozorňuje Jakub Vávra z interiérového studia V-Dekor.
Jaký typ vybrat?
U výběru kamene je kromě estetické funkce důležité zvážit jeho využití a tomu odpovídající vlastnosti. „Na pracovní desku vám v každém kamenictví doporučí žulu, jelikož je tvrdší a odolnější proti opotřebení. Ač se většinou více líbí struktura mramoru, nemá takové vlastnosti jako žula,“ vysvětluje Jakub Vávra.
Kamenné obklady volte podle typu interiéru. Onyx sedí historizujícímu interiéru ve stylu art deco. Vápenec nebo pískovec se hodí do rustikálního interiéru. V současných moderních interiérech se ale nejčastěji používá kámen lámaný do proužků, na což je nejvhodnější břidlice. „Díky její lámavé struktuře vytváří zajímavé povrchy a díky rozměru kousků okolo 3 × 15 cm není tento kámen ani drahý i v přirozené variantě,“ říká Dominik Syrový z Free architects.
Možností je i imitace
Jednou z variant je i umělý kámen, který je mnohdy od toho přírodního téměř k nepoznání. „Do bytu doporučujeme spíše imitace kamene, protože masivní kamenný obklad bývá hrubý a v bytě působí lépe jemnější a snáze udržovatelná imitace,“ komentuje Věra Tomíčková.
„Výhodou umělých velkoformátových kamenů je rozměr, jehož nejsme z přírody schopni dosáhnout, dále pak váha, kde je díky několika milimetrům tloušťky značně lehčí než přírodní varianta. Samozřejmostí je i nižší cena,“ doplňuje Dominik Syrový.
Jaké kamenné prvky se vám líbí? Umíte si je představit u sebe doma?