Článek
Chcete se během chvíle přenést do unikátní krajiny Toskánska, na magický Island nebo navštívit mýty opředené Stonehenge? Klidně si originály nechte ujít, máme v Česku dokonalé kopie! Vyrazte se na ně podívat klidně během víkendového výletu.
Moravské Toskánsko
Zvlněná krajina, remízky, lány vinic. Takový obraz se vám naskytne nejen v italském Toskánsku, ale i na Moravě v okolí Kyjova. Láká především fotografy. Od jara, kdy příroda kypí šťavnatou zelení, přes léto, kdy pole zlátnou bohatou úrodou, až po podzim, kdy se prozáří všemi odstíny hnědé. Krajinu nenarušují žádné rozlehlé stavby, sem tam ji oživí kaplička, boží muka nebo několik vzrostlých osamocených stromů.
Místo do Benátek do Prahy i Litovle
Krásu úzkých uliček a vodních kanálů můžete obdivovat v italských Benátkách, ale i doma v Česku. Srovnání si rozhodně zaslouží pražská Kampa, přízvisko „Moravské Benátky“ si ovšem vysloužilo město Litovel. Najdete tu nejstarší moravský most, voda protéká přímo pod hlavním náměstím a sestoupit k ní můžete třeba rovnou od městské radnice. Provázet vás ale bude i při toulkách starým městem, to totiž leží hned na šesti ramenech řeky Moravy.
Větrné mlýny, které by i Holanďané záviděli
Větrných mlýnů nemáme sice tolik jako Nizozemci, rozhodně ale upoutají. Můžete vypátrat dřevěné i kamenné, přestavěné na nezvyklé bydlení, ale i plně funkční a zvoucí k prohlídce. Na návštěvníky se těší například Bukovanský mlýn nedaleko Kyjova i s ukázkou dobového lidového života. Působivý dřevěný mlýn můžete obdivovat v Kloboukách u Brna, u Partutovic v okrese Přerov nebo ve vinařské obci Vrbice. Větrný mlýn, krásně zrestaurovaný, najdete dokonce i v Praze na Břevnově. Lákají ale i ty méně zachovalé, například zřícenina mlýna Příčovy na Příbramsku, od které se nabízí atraktivní rozhled.
Magické kameny lákají nejen do Anglie
Pravý význam vztyčených dolmenů a menhirů je do dnešních dnů předmětem dohadů, milovníky záhad ale jistě naláká nejen anglické Stonehenge. Na rozdíl od něj se od těch českých nemusíte držet tak daleko a můžete zkusit načerpat pověstnou energii těchto míst. Volně přístupné jsou třeba menhiry nad obcí Říčky v Orlických horách nebo kamenný kruh u jihočeské obce Nemějice na úpatí hory Tábor. K návštěvě zvou i moderně vybudované kamenné útvary, třeba Holašovické Stonehenge v jižních Čechách, menhirový kruh v obci Těšovice na Plzeňsku nebo Kamenný kruh druidů v Počátcích u Pelhřimova.
Čarovný železniční viadukt
Obří kamenný železniční viadukt Glenfinnan Viaduct láká zejména fanoušky Harryho Pottera k návštěvě Skotska. Ty české vás možná do školy čar a kouzel nedovezou, ale rozhodně vás očarují. Jako třeba železniční viadukt ve Smržovce vysoký 26,5 metru nebo železniční viadukt Žampach na trati Posázavského pacifiku, který se tyčí do výšky 41,73 metru.
Coloradskou podkovu najdete i na Vltavě
Horseshoe Bend v americkém Coloradu je sice největší vodní meandr ve tvaru podkovy na světě, cestovat za takovou podívanou ale přes oceán nemusíte. Podobnou tvoří řeka Vltava v místě zvaném Solenická podkova, další najdete přímo v oblasti bývalých Svatojánských proudů. Nad ní se otevírá lákavý pohled z vyhlídky Máj, z Prahy sem dojedete za 40 minut.
Za islandskou krajinou na sever Čech
Skaliska, kaňony, vodopády a nekonečná zeleň, to je přírodní kouzlo islandské krajiny, která v posledních letech láká stále více Čechů. Za podobnými výjevy nemusíte ale až tak daleko na sever, stačí zamířit do Českého Švýcarska. S dětmi můžete bloudit skalním městem Tiské stěny, soutěskami Kamenice nedaleko Hřenska se projedete dokonce na lodičkách.
Překvapit dokáže i Praha, vydejte se po turistům málo známých zákoutích.