Článek
Snad každý domov je vybavený sedačkou, případně křesly, a židlemi u jídelního stolu. Ale to často nestačí. I když doma nemáte moc místa, můžete si pořídit jeden nebo pár dalších šikovných kousků, na kterých se dá příležitostně posedět a jež lze snadno přenést. Ovšem jedna funkce nestačí, takže mnohdy poslouží i jinak.
1. Užijete je všude
Obývák bývá centrem rodinného dění, proto se právě sem nejvíce hodí malé posezení. Ovšem využijete ho také v ložnici, třeba u toaletního stolku. Máte malé děti? Pak je fajn mít si kam sednout, když potomek nemůže v noci usnout a vy chcete být u něho. Anebo si přenosnou stoličku postavíte k lůžku nemocného partnera.
Odrostlejší děti zase rády lenoší na textilních vacích. A vstupní chodba? Proč při obouvání bot balancovat na jedné noze, když pomůže malá lavička? Totéž, jen při jiných úkonech, platí i pro koupelnu.
2. Nekonečně mnoho možností
Segment mobilního posezení nezná hranic. „Obchody nabízejí doslova milion možností, od běžného čalouněného ,bobíka´ přes krásné dřevěné stoličky po moderní plastové kusy, sedací vaky plněné kuličkami…
A kdo chce, může si posezení nechat vyrobit na míru, třeba k baru u kuchyňské linky, ke knihovně nebo ho chytře zabudovat do konferenčního stolku,“ uvádí designérka Věra Tomíčková z Toto studia. Hledáte Moderní konferenční stolky? Překvapí vás!
3. Malé vzhledem, velké funkcí
Univerzální jsou taburetky (dnes už pomalu běžná součást sedací soupravy), stoličky a malé lavičky. Fungují jako místo pro příležitostné sezení, podnožka nebo odkládací stolek, můžou nabídnout i úložný prostor, případně posloužit jako schůdky.
Chcete něco extra? Pak mrkněte na stoličku a osvětlení v jednom nebo židličku pro děti, která je současně hračkou. Na své si přijdou i milovníci designu – mnohé drobné posezení je samo o sobě velmi dekorativní.
4. Pohodlí nade vše
I přesto, že se jedná o dočasné posezení, mělo by být pohodlné. „Určitě je vhodné čalounění sedací plochy, případně lze použít polštář. Aby z posezení neklouzal, připevněte ho například suchými zipy nebo protiskluzovými pásky," doporučuje Věra Tomíčková.
„Jako minimální velikost na posezení se doporučuje asi 45 cm. U menších taburetků se volí nižší výška 30 až 35 cm, u prostorově výraznějších pak obvykle 45 cm – což je výška židle nebo sedačky. Výška samozřejmě záleží na použití, do dětských pokojů ji přizpůsobte věku potomka,“ dodává odbornice.
5. Materiálové okénko
Někdo se neobejde bez čalouněného sedáku, jiný snese i tvrdé dřevo nebo plast či kov. A co kostra nábytku?
„Záleží na výrobě. Ani plast dnes není problém, renomovaní výrobci garantují nosnost až 150 kg. U kostry ze dřeva nebo z laminované dřevotřísky není až tak zásadní tloušťka materiálu, jako samotná konstrukce. Například každá židlička musí mít vždy zpevněné nohy, aby se ĺidově řečeno nerozjely,“ připomíná Věra Tomíčková. To však není třeba řešit u posezení, které je odshora až dolů plné, takhle se používá právě lamino.
Ale domů se vám také hodí Šikovné boxy i závěsy: Poradíme, jak doma najít další úložný prostor.