Článek
Vysoké postele a palandy se nejčastěji používají v dětských a studentských pokojích. Děti spaní ve výšce láká a to, co dospělí považují za nutnost, je pro ně jedno velké dobrodružství.
S přibývajícím věkem se potom ochota každodenně šplhat do říše snů výrazně snižuje, čemuž odpovídá i nabídka obchodníků, kteří se s vysokými postelemi zaměřují více na mladší uživatele. Manželské vysoké postele včetně atypických velikostí seženete spíše na zakázku od truhláře.
V hlavní roli úspora místa
Postel zabírá v místnosti poměrně dost místa, přesunutím lůžka ke stropu se tato plocha na podlaze uvolní. Předtím je ale třeba dobře měřit, toto řešení není vhodné pro každý byt. Při spaní pod stropem byste se měli být schopni na posteli pohodlně posadit, což u dospělého člověka vyžaduje prostor okolo 90 centimetrů.
V této souvislosti je třeba také dobře promyslet, jak bude využíváno místo pod postelí. Pokud potřebujete jen získat další úložné prostory (šatní skříň, zásuvky, police), nemusíte si s výškou vzniklého prostoru dělat velké starosti. Rozložení úložné sestavy je pak nejlepší vyřešit na míru dle vašich představ.
V případě, že chcete pod postelí vytvořit pracovní kout nebo posezení s pohovkou, měla by mít postel dostatečnou výšku tak, abyste se pod ní mohli pohodlně postavit. Výška místnosti proto hraje při plánování rozhodující roli.
Bezpečnost při spaní ve výšce
Ať již bude vysokou postel používat dítě nebo dospělý, bezpečnost se nesmí podceňovat. Samozřejmostí jsou pevné zábrany proti pádu, ale pozornost věnujte také schůdkům či žebříku.
Mějte na paměti, že jej bude nutné zdolat pokaždé, kdy se budete chtít vy nebo vaše dítě dostat do postele (každý den bez ohledu na momentální kondici). Vstup do postele musí být proto pohodlný a bezpečný. Schůdky, buď samostatné, nebo jako součást úložných prostor, bývají pohodlnější než klasické žebříky. Úplně se vyhýbejte různým experimentům, jako jsou provazové žebříky a podobně.
Pro bezpečný výstup a sestup je také třeba zvolit správné osvětlení celé spací části. Pro noční cesty na toaletu je nutné mít z postele možnost rozsvítit tlumené světlo, abyste na žebřík či schůdky viděli. Důležitý je i materiál samotného žebříku či schůdků. Měli byste si je ideálně vyzkoušet ještě před objednáním celé postele.
Vestavěné patro jako rozšíření bytu
Pokud je třeba do výšky umístit manželskou postel, spíše než samostatná vysoká postel k tomuto účelu slouží vestavěné patro, ke kterému vedou obvykle již pohodlnější schůdky.
Může se jednat o menší konstrukci určenou pouze ke spaní, nebo o prostorově výraznější prvek třeba přes třetinu pokoje, čímž dojde k podstatnému rozšíření podlahové plochy. Taková úprava však dává smysl jen ve starých bytech s velmi vysokými stropy, aby bylo možné prostory plnohodnotně používat. Vestavěná patra se vyrábějí na míru nejčastěji ze dřeva.
Nevýhody spaní ve výšce
Hlavní problém představuje komplikovaný přístup do postele. V případě nemoci či úrazu může být spaní na vysoké posteli prakticky nemožné. Někdy také pocítíte fyzikální zákony, kdy teplý vzduch stoupá vzhůru a pod stropem může být nesnesitelné horko. Pokud budete pod postelí zřizovat pracovnu, dbejte na zajištění dostatečného osvětlení, protože světelné podmínky pod patrem nebývají optimální.
Líbilo by se vám lézt do postele po žebříku?